خانه 4 زنان 4 از سیر تا پیاز میکرواینجکشن

از سیر تا پیاز میکرواینجکشن

میکرو اینجکشن روش فرزندآوری نوین و پیشرفته‌ای است که شانس باروری را افزایش می‌دهد.

شیرین نیرومنش متخصص زنان و زایمان و استاد دانشگاه تهران بیان کرد: میکرواینجکشن پیشرفته ترین روش درمان ناباروری محسوب می شود. بنابراین در زوجینی که ناباروریشان به کمک راه های دیگر قابل درمان نیست، این شیوه به کار برده می شود.
وی در خصوص میزان ناباروری در ایران اظهار داشت: از هر شش زوج، یک زوج دچار ناباروری است و در بیش از یک سوم موارد، علت این عارضه، به مردان و حدود دو سوم به زنان مربوط می شود. در صورتی که زوجی حداقل به مدت یکسال از روش های جلوگیری استفاده نکرده و باردار نشده باشد باید به متخصص زنان و زایمان به منظور بررسی علت ناباروری مراجعه کنند.
این متخصص زنان و زایمان عنوان کرد: اگر تشخیص ناباروری توسط پزشک قطعی شود، نخستین اقدام گرفتن معاینه و بررسی شوهر است و در صورتی که مرد مشکلی نداشته باشد درمان ها برای زن صورت می گیرد. اختلالات در هورمون های جنسی زنانه و کم کاری تخمدان از شایع ترین دلایل ناباروری در خانم ها به شمار می آید.
نیرومنش افزود: برای رفع مشکل نازایی در زنان، ابتدا دارو تجویز می شود. در صورت برطرف نشدن عارضه، آمپول های تزریقی استفاده و با سونوگرافی داخل رحمی، تاثیر داروهای هورمونی روی تخمدان مشخص می شود و زمان تقریبی آزاد شدن هورمون جنسی زنانه و لقاح به زوج اطلاع داده می شود.
وی افزود: اگر این درمان های اولیه موثر واقع نشد و با گرفتن عکس رنگی از رحم مشخص شد که شرایط حاملگی به طور کامل تخریب شده است، هیچ راهی به غیر از استفاده از روش IVF یا میکرواینجکشن وجود ندارد.
وی با بیان اینکه در حدود 10 تا 15 درصد موارد، هیچ علت مشخصی برای ناباروری وجود ندارد، تصریح کرد: اینکه کدام زوج نیاز به استفاده از روش میکرواینجکشن دارد، توسط پزشک متخصص زنان تشخیص داده می شود و متخصصان ناباروری درمان را به عهده می گیرند.
این متخصص زنان و زایمان تاکید کرد: میزان موفقیت در درمان به علت، سن و شرایط زوج نابارور بستگی دارد. در زنان جوان زیر 35 سال احتمال موفقیت حدود 35 تا 40 درصد است که پس از 40 سالگی این میزان کاهش پیدا می کند. امروزه نرخ ناباروری در مردان افزایش پیدا کرده است بنابراین در خصوص ناباروری حتما مرد هم باید مورد آزمایش قرار گیرد.
نیرومنش تصریح کرد: عوامل متعددی مانند اضافه وزن و چاقی، کم تحرکی، استعمال سیگار و دخانیات، استفاده بیش از حد وسایل الکترونیکی، مصرف برخی داروها و مکمل هایی که در بدنسازی استفاده می شود، در بروز ناباروری مردان دخیل هستند.
وی در خصوص روش میکرواینجکشن یادآور شد: در این شیوه ابتدا آزمایشات کامل انجام می شود و زن تحت نظر پزشک از داروهای هورمونی تزریقی استفاده می کند و زمانی که سلول های جنسی زنانه آماده برداشته شدن می شود، زن و شوهر به مرکز ناباروری معرفی شده و در آزمایشگاه نمونه سلول جنسی از مرد گرفته می شود و در آزمایشگاه توسط یک میکروسکوپ پیشرفته و دقیق لقاح صورت می گیرد. لازم به ذکر است یک دوره درمان میکرواینجکشن حدود 2 ماه طول می کشد.
این متخصص زنان و زایمان در خصوص هزینه روش میکرواینجکشن اظهار داشت: خوشبختانه در یک سال اخیر دولت با حمایت گسترده از زوجین نابارور در بسیاری از مراکز درمانی این خدمات را با تعرفه های دولتی به مردم ارائه کرده است.
نیرومنش توصیه کرد: اگر در روش میکرواینجکشن تعداد جنین ها زیاد باشد این امکان وجود دارد که آن ها را فریز کنند و چند ماه یا سال بعد از این جنین های فریز شده مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در صورتی که زوجی جنین فریز شده داشته باشد، در بارداری های بعدی لازم نیست هزینه کل فرآیند را پرداخت کند، ضمن اینکه در این روش 40 درصد شانس موفقیت وجود دارد.
عوامل موثر در میکرو اینجکشن:
ميزان موفقيت با توجه به برخي فاكتورهاي ديگر مثل علل ناباروري ، كفايت ذخيره تخمدان ( طبق اندازه گيري FSH, LH واستراديول روز سوم سيكل يا تست كلوميفن ) و تعداد ،بلوغ و كيفيت تخمك انتقالي مورد ارزيابي قرار مي گيرد . فاكتورهاي ديگري كه نتايج را تحت تاثير قرار مي دهند عبارتند از موفقيت يا شكست لقاح و تقسيمات در IVF ،تعداد رويان هاي منتقل شده و منجمد شده و كفايت فاز لوتئال پس از انتقال . علاوه بر اين ميزان موفقيت با توجه به افزايش تعداد دفعات IVF افزايش پيدا مي كند .
عواملي كه ميزان موفقيت حاملگي را تحت تاثير قرار مي دهند:
  • هيدروسالپنكس و ميزان موفقيت لقاح خارج از رحمي
  • منجمد كردن رويان و ميزان موفقيت آ ن
هيدروسالپنكس و ميزان موفقيت لقاح خارج از رحمي :

در طول چند سال گذشته ، شواهد ثابت نموده كه وجود هيدروسالپنكس ( انسداد و اتساع لوله ها ) يك يا دو طرفه موجب كاهش ميزان موفقيت پس از انجام لقاح خارج از رحمي و انتقال رويان مي شود .

مكانيسم آن كاملا مشخص نيست ، اگر چه شواهدي مبني بر مسموميت رويان در مايع داخل لوله رحمي و عدم جايگزيني در اين بيماران وجود دارد . شواهدي نيز وجود دارند مبني براينكه برداشتن لوله هاي تحت تاثير ( اغلب با لاپاراسكوپي براي بيماران سرپايي ) به ميزان معني داري تعداد حاملگي ها را افزايش مي دهد . چنانچه شما فكر مي كنيد كه لوله هاي رحم شما نيز دچار انسداد شده ، لطفا اين موضوع را با پزشك خود در ميان بگذاريد.
منجمد كردن رويان و ميزان موفقيت آ ن :
منجمد كردن رويان در زمينه لقاح خارج از رحمي تحول عظيمي ايجاد نموده و بطور مثبتي ميزان موفقيت IVF را تحت تاثير قرار داده است .از مزاياي روش منجمد كردن رويان اين است كه ميتوان اووسيت هاي مورد نياز را انتقال داد و مابقي را ذخيره نمود. تعداد رويان هاي انتقالي به منظور كاهش وقوع حاملگي چند قلويي محدود ميشود و بيماران مي توانند رويان هاي منجمد را براي استفاده در آينده مورد استفاده قرار دهند. اين موضوع شانس فزاينده اي را براي دستيابي به حاملگي بدون نياز به انجام سيكل هاي اضافي در لقاح خارج از رحمي فراهم مي آورد ( اين روش از نظر كاهش هزينه و زمان مزاياي فراواني دارد.)
در مركز ناباروري منتصريه امكان انجماد رويان وجود دارد.
روش كار به اين ترتيب است كه :
پس از اينكه رضايت هر دو نفر جلب گرديد، تعداد كافي از تخمك ها و رويان ها منجمد مي شوند. روش انجماد در مورد تخمك ها يا رويان هاي بارور اجرا مي شود. اين روش بصورت انجماد آرام با استفاده از لوازم محافظ شرايط انجماد صورت مي گيرد. گرم كردن و انتقال زيگوت يا رويان طبق يك سيكل برنامه ريزي شده كه شامل تزريق اگزوژن استروژن و پروژسترون مي باشد، صورت مي گيرد.
مقايسه ميزان موفقيت برنامه هاي لقاح خارج از رحمي مراكز مختلف
بيماران به مقايسه ميزان موفقيت IVF با توجه به اطلاعات تخصصي كلينيكي ارائه شده به جامعه توسط رسانه ها و مراكز مختلف شديدا توجه دارند.
عوامل زيادي وجود دارند كه ميزان موفقيت لقاح خارج از رحمي را تحت تاثير قرار مي دهند و متغيرهاي زيادي در ميان كلينيك ها وجود دارند كه انجام مقايسه را با توجه به اطلاعات ارائه شده در مورد تكنولوژي باروري كمكي تقريبا غير ممكن مي نمايد. برخي از مشكلاتي كه در مورد گزارش اطلاعات تخصصي- كلينيكي وجود دارند، عبارتند از:
1- ارائه اطلاعات در دو گروه ، يك گروه با سابقه ناموفق قبلي و يك گروه بدون آن مي تواند باعث بروز شبهه در ارزيابي نتايج شود. براي مثال : بيماراني كه كمتر از 35 سال سن دارند، اگر چه از لحاظ گروه سني در طبقه مطلوبي قرار دارند، در صورتيكه چند IVF ناموفق قبلي در مراكز ديگر داشته باشند، در گزارشات ويژه تكنولوژي باروري كمكي ممكن است پيش آگهي ضعيفي داشته باشند.
2- تركيب جمعيتي مراجعين به هر مركز ممكن است با ديگر مراكز متفاوت باشد. نوع بيماران تحت درمان و روش هاي درماني انتخابي، بر ميزان موفقيت تاثير بسزايي دارد. براي مثال كلينيكي كه ( IVF ) را بعنوان اولين اقدام عملي درماني براي بيماراني كه ناباروري آنها ناشي از مشكلاتي غير از مشكل لوله رحمي است انتخاب مي كند در مقايسه با كلينيكي كه روش تلقيح داخل رحمي ( IUI ) را بعنوان اولين اقدام درماني انتخاب مي نمايد، مي تواند ميزان موفقيت بالاتري داشته باشد. روش تلقيح داخل رحمي ( IUI ) در بسياري از بيماران موثر است و در مقايسه با روش لقاح خارج از رحمي ( IVF ) ارزانتر مي باشد. بسياري از كلينيك ها تنها وقتي روش لقاح خارج از رحمي ( IVF ) را بكار مي برند كه روش تلقيح داخل رحمي ( IUI) چند بار با عدم موفقيت همراه شده باشد. انتخاب روش لقاح خارج از رحمي بعنوان اولين اقدام درماني در برخي موارد ،( مثلا در بيماراني كه مشكل لوله داشته باشند) مناسب مي باشد. كلينيك هائي كه علا قمندند كه بيماران جواني را كه مشكل آنها مشكل لوله اي نيست، با استفاده از روش لقاح خارج از رحمي ( IVF ) درمان نمايند، ميزان موفقيت در آنها بالاتر است.
3- ملاك پذيرش بيماران و لغو سيكل بيماران قبل از انتقال تخمك در كلينيك هاي مختلف متفاوت بوده و اين امر ميزان موفقيت را كاملا تحت تاثير قرار مي دهد. براي مثال، كلينيكي كه بيماران بالاي 40 سال را نمي پذيرد و يا كسانيكه بر اساس FSH روز سوم سيكل يا تست كلوميفن از ذخيره تخمداني اندك برخوردارند را از ورود به سيكل منع مي كنند، در مقايسه با كلينيك هايي كه همه بيماران را پذيرش مي كنند، ميزان موفقيت بالاتري خواهند داشت.
4- ميانگين تعداد رويان هاي انتقالي نيز در ميزان موفقيت سيكلها موثر مي باشد. تعداد حاملگي ها ، بويژه در زنان جوانتر، بسيار به تعداد رويان هاي انتقالي بستگي دارد. متاسفانه، انتقال تخمك ها يا رويان هاي چند تايي ممكن است منجر به حاملگي هاي چند قلو ( سه قلويي يا بيشتر ) گردد. برخي از كلينيك ها كه تعداد رويان هاي بيشتري را منتقل مي كنند ، ميزان حاملگي سه قلويي بيشتر از 5% به ازاي هر انتقال دارند، كه اين آمار به ميزان غير قابل قبولي بالاست.

5- روش انتقال رويان تازه و رويان هاي منجمد شده در كلينيك هاي مختلف با هم تفاوت هاي زيادي دارند و به ميزان قابل توجهي تعداد حاملگي را تحت تاثير قرار مي دهند . براي مثال ، كلينيك هايي كه همه رويان ها را تا مرحله ماچوريتي كشت مي كنند و رويان هايي كه از لحاظ مورفولوژي (( بهترين )) هستند را برمي گزينند در مقايسه با كلينيك هايي كه فقط مقدار دلخواه رويان را جهت انتقال آماده مي نمايند ، موفق ترند . بسياري از مراكز تعداد معيني از رويان ها را منجمد مي نمايند. اين امر زمينه را براي انتقال جنين بدون نياز به تحريك مكرر دارويي و برداشت تخمك فراهم مي آورد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

عناوین روزنامه های امروز

Scroll Up
onvan

  فش نیوز اخبار امروز خبر های فوری تیتر مهمترین خبر مهمترین اخبار امروز اخبار ایران تیتر اخبار مهمترین خبر خبر فوری اخبار تصویری اخبار اقتصادی مهمترین خبر روز شهر خبر