خانه 4 درهم وبرهم 4 ترازنامه – kl,ki jvhckhli lhgd

ترازنامه – kl,ki jvhckhli lhgd

دارایی‌های موهومی با ترازنامه چه کرد؟

مدیر امور پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی با تشریح وضعیت کنونی ترازنامه نظام بانکی کشور، گفت: به دلیل ورود سودها و دارایی های موهومی به این ترازنامه باید گفت که این ترازنامه متعادل نیست.

ترازنامه بر طبق معادله اساسی حسابداری یعنی دارایی ها = بدهی ها + حقوق صاحبان سهام ثبت میشود که ترتیب قرار گرفتن اقلام به این صورت در ترازنامه میباشد که داراییها در سمت راست و کلیه بدهیها و حقوق صاحبان سهام که جمع آنها معادل جمع داراییها است در سمت چپ نوشته میشوند. در ترازنامه عمدتاً داراییها به ترتیب سرعت تبدیل به وجه نقد، بدهیها بر اساس زمان سررسیدشان و واریز بدهی وحقوق صاحبان سهام به ترتیب کاهش بقاء شان طبقه بندي وگزارش میشوند. لازم به ذکر است که طبق استاندارد شماره14 هرگاه چرخه‌ عملياتي‌ واحد تجاري‌ نا مشخص‌ يا خيلي‌ طولاني‌ باشد، تفكيك‌ داراييها و بدهيها در صورتهاي‌ مالي‌ تحت‌ عناوين‌ جاري‌ و غيرجاري‌ به‌ ترتيب‌ ياد شده‌ مناسب‌ نخواهد بود. نحوه‌ عمل‌ بالا يك‌ قاعده‌ كلي‌ است‌ كه‌ بيشتر جنبه‌ قراردادي‌ دارد و لذا در مواردي‌ ممكن‌ است‌ انعكاس‌ يا عدم‌ انعكاس‌ اقلامي‌ خاص‌ به عنوان‌ داراييهاي‌ جاري‌ يا بدهيهاي‌ جاري‌ لزوماً با معيارهاي‌ فوق‌ تطبيق‌ نداشته‌ باشد. حال در زیر ترتیب قرارگرفتن اقلام مربوط به ترازنامه که شامل 1- دارایی 2- بدهی 3- حقوق صاحبان سهام میباشد را با توضیحات مختصر و کاربردی نشان داده شده است.

1- داراییها

دارایی یک آیتم از ارزش اقتصادی است که انتظار می رود در اینده منفعتی برای واحد اقتصادی داشته باشد.که دارایی ها هر چه میزان آن بیشتر باشد در مقابل انتظار میرود بازدهی کسب و کار هم متقابل با میزان سرمایه گذاری باشد تا دوره بازگشت سرمایه از حد معقول بیشتر نشود. البته اگر این منابع به صورتی باشد که حداکثر در یک سال مصرف شود باید به عنوان هزینه شناسایی گردد.

دارایی ها به دو گروه کلی تقسیم میشوند: الف)دارایی های جاری   ب)دارایی های غیر جاری

الف)داراییهای جاری: دارایی هایی هستند که نقد شوندگی آنهاسریع باشد که به ترتیب براساس قابلیت نقد شوندگی شامل موارد زیر میباشند.

-وجوه نقد نزد بانک یا موجود در صندوق

_وجوه ارزی

_حسابهای دریافتنی

_اوراق بهادار و سرمایه گذاری کوتاه مدت

_حسابهای دریافتنی تجاری و غیر تجاری

_اسناد دریافتنی

_موجودی مواد و کالا

_پیش پرداخت های هزینه ای

ب)دارایی های غیر جاری: به دارایی هایی اطلاق میشود که از جهت نقد شوندگی مدت زمان بیشتری نسبت به دارایی جاری نیاز دارد اصولا این نوع از دارایی های با عمر زیاد برای عملیات شرکت استفاده می شوند و مولد هستند و برای فروش مجدد خریداری نمی شوند واغلب استهلاک پذیر هستند که به صورت مختصر توضیحی برای آنها آورده شده است.

_سرمایه گذاری های بلند مدت

_دارایی های ثابت مشهود: دارایی هایی همچون 1-اثاثه و منصوبات 2-ساختمان 3- زمین 4-ماشین آلات 5-ابزارآلات وتجهیزات 6-وسایط نقلیه و… که در این گروه به جز زمین برای بقیه موارد باید استهلاک در نظر گرفت

_دارایی های نامشهود: شامل مواردی همچون 1-حق تالیف 2-نرم افزار 3-حق الامتیاز و مجوزات 4- حق اختراع 5-سرقفلی6-علائم 7-نام تجاری

2-بدهی ها

بدهی ها مقدار پول و دارایی هایی هستند که یک شرکت جهت پیشبرد اهداف خود از منابع دیگر اخذ ومدیون میشود . بدهی می تواند تمام انواع تعهدات، به عنوان مثال پول قرض گرفته شده از یک بانک برای راه اندازی یک خط تولید محصول جدید، اجاره برای استفاده از یک ساختمان، پول بدهکار به تامین کنندگان مواد، بدهی حقوق و دستمزد یک شرکت نسبت به کارکنان ، هزینه های پاکسازی محیط زیست، یا مالیات بدهکار به دولتو همچنین تعهدات به ارائه کالا یا خدمات به مشتریان در آینده نیز یک بدهی است.بدهی ها هم مانند دارایی ها به دوبخش الف)بدهی های جاری ب)بدهی بلند مدت تقسیم میشوند.

الف)بدهی های جاری: به بدهی هایی گفته میشود که سررسید آن بیش از یک دوره مالی نباشد در واقع بدهی های جاری را می توان به عنوان تعهدات کوتاه مدتی تعریف کرد که انتظار می رود تسویه یا واریز آن ها مستلزم استفاده از دارایی های جاری موجود یا ایجاد بدهی های جاری دیگر باشد. طبق استاندارد شماره 14 یک بدهی زمانی به عنوان بدهی جاری طبقه بندی می شود که انتظار رود طی چرخه عملیاتی معمول واحد تجاری یا ظرف یکسال از تاریخ ترازنامه، هر کدام طولانی تر است تسویه شود.

_حسابهای پرداختنی تجاری

_اسناد پرداختنی تجاری کوتاه مدت

_حسابها و اسناد پرداختنی غیر تجاری

_مالیات پرداختنی شامل مالیات بر درآمد ,مالیات اجاره,مالیات حقوق و مالیات تکلیفی و…

_پیش دریافت ها

_حصه جاری بدهی های بلند مدت

_حقوق پرداختنی به کارکنان

_بسته به شرایط و نوع فعالیت شرکت ممکن است حسابهای پرداختنی دیگری نیز شامل این گروه باشد.

ب) بدهی های بلند مدت: بدهی بلند مدت به بدهی‌ای که سررسیدش طولانی معمولاً بیش از یک سال باشد، بدهی بلندمدت یا بدهی ثابت گفته می‌شود . چنان‌چه سررسید بدهی‌های بلند مدت به یک سال یا کمتر کاهش یابد، به بدهی‌های جاری تبدیل می‌شوند.

_اسناد پرداختنی بلند مدت

_وام های پرداختنی بلند مدت

3- حقوق صاحبان سهام

حقوق صاحبان سهام که گاهی اوقات سرمایه و یا ارزش خالص نامیده می شود بدین معنا که اگر یک شرکت تمام دارایی های خود به فروش رساند و بدهی های خود را پرداخت کند این پول باقی مانده متعلق به سهامداران، یا صاحبان شرکت می باشد

 الف) سرمایه: از میزان آورده صاحبان سهام جهت راه اندازی و افزایش سرمایه طی دوره سرمایه یک واحد اقتصادی تشکیل میشود.

ب)اندوخته ها: اندوخته در لغت به معنی جمع کردن، پس انداز کردن و فراهم آوردن است. باید توجه داشت که اندوخته بصورت مصوبه در هیأت مدیره تأیید و یا در اساسنامه شرکت منعکس شده باشد و در صورت بستن حسابهای موقت و مشاهده زیان این امر قابل اجرا نمی باشد.

_اندوخته قانونی: طبق ماده 140 قانون تجارت هر شرکت باید  هر ساله ۵ درصد از سود خالص شرکت را برای پشتیبانی مالی موسسه به عنوان اندوخته قانونی اختصاص دهند و ذخیره کنند و این کار را تا زمانی که کل مبلغ اندوخته قانونی به 10% از کل سرمایه شرکت برسد امری الزامی است اما بعد از آن به صورت اختیاری میتوان هر تصمیمی اتخاذ کرد.

_اندوختی احتیاطی

_اندوخته توسعه و تکمیل: این نوع اندوخته مهمترین اندوخته اختیاری است که اگربامجوز وزارت صنایع انجام شود از پرداخت مالیات نیز معاف میباشد.

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

عناوین روزنامه های امروز

Scroll Up
onvan

  فش نیوز اخبار امروز خبر های فوری تیتر مهمترین خبر مهمترین اخبار امروز اخبار ایران تیتر اخبار مهمترین خبر خبر فوری اخبار تصویری اخبار اقتصادی مهمترین خبر روز شهر خبر