زندگی زنده ها در گور…

زندگی زنده ها در گور…
لطفا به این مطلب ستاره بدهید..

“زنده هایی که در گور زندگی می کنند”

سرمای زمستان کارتن‌خواب‌ها را مجبور به زندگی در اطراف و درون گورستان بزرگ نصیرآباد باغستان در حومه شهریار کرده‌است.

به گزارش فـش نیوز ، سرمای زمستان کارتن‌خواب‌ها را مجبور به زندگی در اطراف و درون گورستان بزرگ نصیرآباد باغستان در حومه شهریار کرده‌است. عده‌ای درون گورستان و در قبرهای از پیش آماده شده و چندین خانواده در اطراف گورستان، در منطقه بلوک‌زنی و زیر کانال در چادر زندگی می‌کنند. در درون گورستان، ٣٠٠ گور از پیش آماده وجود دارد که ۵٠‌ کارتن‌خواب دست کم ٢٠ گور را اشغال کرده‌اند. در هر گور یک نفر و گاهی هم سه تا چهار نفر زندگی می‌کنند. این عکس‌ها متعلق به روزنامه‌ی شهروند است و برای انتشار کامل در اختیار خبرگزاری ایسنا قرار گرفته است.

مرگ نوزاد کارتن خواب در پارک، دقایقی بعد از تولد

نوزاد کارتن خواب در سرمای زمستان نفس هایش به مشاره افتاده و دقایقی بعد از تولد، جان خود را از دست می دهد.

به گزارش فش نیوز به نقل زا میزان،نوزاد کارتن خواب در سرمای زمستان نفس هایش به مشاره افتاده و دقایقی بعد از تولد، جان خود را از دست می دهد.

هوا سرد است. باران می بارد و کارتن خواب ها به دور خود پتو پیچیده اند. آتشی هم در کنارشان روشن است تا از سرما یخ نزنند.

پاتوقشان همان پارک همیشگی در جنوب تهران است. در میان آنها، زنی با شکمی بزرگ که نوید تولد نوزادش را می دهد، نشسته است. تازه مواد تزریق کرده و از این بابت مشکلی ندارد اما به یک باره حالش دگرگون می شود. زنان کارتن خواب دیگر متوجه می شوند که وقت زایمان او فرا رسیده است. محبوبه را به سمت سرویس بهداشتی پارک هدایت می کنند تا نوزاد آنجا متولد شود اما درست دقایقی بعد از تولد، نفس های یخ زده نوزاد به شماره می افتند و دیگر صدای گریه کودک شنیده نمی شود.

زنان کارتن خواب، سراسیمه با تلفن همراه یکی از کارتن خواب های مرد، با اورژانس تماس می گیرند.

آن دقایق دلهره آور با حضور نیروهای اورژانس به اتمام می رسد. نیروها، مادر و نوزاد را سوار بر آمبولانس کرده و با خود به بیمارستانی در جنوب پایتخت می برند.

در بیمارستان مشخص می شود که نوزاد پس از تولد زنده بوده اما به دلیل شدت سرما و نحوه تولد، جان باخته است. مادر نیز که وضعیت چندان مناسبی نداشته، تحت درمان قرار می گیرد و برای مدتی بستری می شود.

به دلیل اعتیاد مادر، موضوع به موسسه خیریه مهرآفرین اطلاع داده می شود تا مددکار این موسسه در بیمارستان حاضر و به وضعیت مادر رسیدگی کند.

مادر ۲۵ ساله در سومین زایمان خود، شاهد مرگ نوزادش می شود. نوزاد دختری که قرار بوده “نفس” نام بگیرد اما سرما نفسِ، نفس را برید تا او تنها چند دقیقه حق زندگی داشته باشد.

در همین رابطه خبرنگار ما با نرجس رضا علی، مددکار اجتماعی موسسه خیریه مهرآفرین گفت و گویی را داشته است.

وی در رابطه با وضعیت مادر می گوید: مادر ۲۵ ساله و معتاد کارتن خواب است. او ماده مخدر شیشه و هروئین را هم زمان مصرف می کند و در تمام طول بارداری نیز ماده مخدر مصرف کرده است.

این مددکار اجتماعی می افزاید: محبوبه تاکنون ۳ بار زایمان کرده و ۲ فرزند دیگر نیز دارد که اکنون وضعیت آنها مشخص نیست.

رضا علی با اشاره به آدرس ارائه شده به بیمارستان از سوی این زن کارتن خواب می گوید: محبوبه به مددکاران بیمارستان آدرسی را ارائه کرده و مدعی شده که ۲ فرزند او در همان آدرس و در یک خانه مستقر هستند و خود او سرپرستی آنها را برعهده دارد.

وی می افزاید: برای رسیدگی به وضعیت فرزندان وی، به آدرسی که محبوبه به بیمارستان ارائه کرد بود مراجعه کردیم اما مشخص شد که آدرس به اشتباه داده شده تا مددکاران گمراه شوند.

این مددکار اجتماعی با بیان اینکه ” محبوبه در معرفی اش به مددکاران بیمارستان خود را جای فرد دیگری جا زده است” می گوید: تمام اطلاعات ارائه شده به مددکاران متعلق به زن دیگری بود که در آدرس ارائه شده زندگی می کرد و هیچ کدام آنها صحت نداشت.

رضا علی در خصوص چرایی فوت نوزاد تازه متولد شده می گوید: نوزاد در پارک و در هوای بسیار سرد متولد شده و به دلیل سرمای هوا در تنفس دچار مشکل می شود. زمانی که اورژانس در پارک حاضر شده، مشخص می شود که نوزاد فوت کرده و برای رسیدگی به وضعیت مادر اقدام می شود. در نهایت مادر به بیمارستان منتقل و مراحل درمان او به طور کامل پیگیری می شود

فـش نیوز

نامه اصغر فرهادی به روحانی
در همین رابطه اصغر فرهادی کارگردان سرشناس کشورمان نامه‌ای سرگشاده‌ خطاب به رئیس جمهور نوشت، وی در بخشی از این نامه آورده است: «گزارش تکان‌دهنده زندگی مردان، زنان و کودکانی را که در گورهای یکی از قبرستان‌های اطراف تهران شب‌های سرد را به صبح می‌رسانند خواندم و اکنون سراسر وجودم شرم است و بغض. به بهانه این نامه به شما، قصد دارم همه آنانکه در این سرزمین و در این سی و چند سال مسئولیتی داشته و دارند را سهیم این شرمساری کنم.

در این گزارش نام یکی از کسانی که شب های سرد استخوان‌سوز را در گوشه گوری نشسته به صبح می‌رساند و به تعبیر تلخ گزارشگر مرگ را زندگی می‌کند، «آرمان» است. این نام مرا رها نمی‌کند. «آرمان» گم شده‌ای که در گور پیدایش کرده‌اند.

در تاریخ خوانده‌ایم که گاهی حاکمان با لباس مبدل به میان مردمان می‌رفته‌اند تا به دور از محافظان و ملازمان و متملقان گوشه‌ای از درد و رنج مردم را بی‌واسطه  درک کنند. پیشنهاد می‌دهم لااقل برای تنوع در نگارش تاریخ امروز که آیندگان بهت‌زده خواهند خواند، گاهی صاحب منصبان بی‌همراه و ناشناس به میان مردم بروند. به روستاها و شهرهای دور افتاده. اگر ناشدنی‌ست به همین حوالی، محله‌های حاشیه تهران تا ببینند صورت‌های سرخ از سیلی آبرومندان بی‌بضاعتی که بیش از هر صاحب قدرتی جان و جوانی‌شان را برای این سرزمین قربانی داده‌اند. اگر باز ناشدنی‌ست یک روز به اورژانس شهر سری بزنند و مخفیانه سوار بر آمبولانسی شوند که قرار است بیماری بی‌رمق را به بیمارستانی برساند و از نزدیک شاهد باشند چگونه در مسیر، به جای راه باز کردن برای نجات جان یک بیمار، مسابقه‌ای تلخ بین دیگران است برای پیشی گرفتن از هم که پشت آمبولانس حامل یک هموطن رو به مرگ جای بگیرند و از این موقعیت برای زودتر رسیدن به مقصد نهایت استفاده را ببرند.»

روحانی: کارتن‌خواب دیده بودیم، قبرخواب ندیده بودیم!

رئیس‌جمهور کشورمان صبح امروز در نشست تخصصی جامعه نظارت و بازرسی دولت در بخش از سخنان خود در واکنش به نامه یک هنرمند درباره گورخوابی عده‌ای گفت: وقتی نامه را خواندم برایم بسیار دردناک بود. شنیده بودیم بعضی‌ها از فقر، بیچارگی، اعتیاد کارتن‌خواب هستند و زیر پل‌ها می‌خوابند. قبرخواب را کمتر شنیده بودیم. این طرف از سرما به قبر پناه برده بود تا جای گرمی پیدا کند. چه کسی می‌تواند در جامعه بزرگی مثل ایران این وضعیت را ببینید.

روحانی ادامه داد: این مردم که عشق به امام حسین(ع) و خاندان رسالت دارند چطور می توانند ببینند یکی از همنوعانشان آسیب اجتماعی دیده‌اند و شب بخاطر بی‌پناهی و سرما به قبر پناه می‌برند، این نه برای دولت و نه برای مردم قابل تحمل نیست. به هر حال او انسان است و شب به خاطر بی‌پناهی به قبر پناه برده است. اینکه می گویند زنده به گور مثل آن این است که خود فرد برای اینکه شب را به صبح بیاورد خودش را در گور می‌کند و به داخل گور می‌رود.

پیشنهادی به آقای روحانی درباره گورخواب ها/ مدیران نجومی بگیر دولت یازدهم

حمید رسایی امروز در کانال تلگرام خود نوشت: خبر خیلی دردناک است، به فاصله یک ساعت از تهران و در آرامستان حومه شهریار، حدود ۵۰ زن و مرد کارتن خواب، برای فرار از سرما شب‌ها در گورهای از پیش آماده می‌خوابند.

استاندار تهران دستور مستقیم داده تا به وضعیت این افراد رسیدگی شود. مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری وارد عمل شده و دستور پیگیری داده، یکی کارگردان فیلم های سیاه درباره ایران نیز به آقای روحانی نامه نوشته و آقای روحانی هم در پاسخ او امروز گفتند: «وقتی دیدم فقیری شب به خاطر فقرش برود در قبر زندگی کند برای اینکه از سرما نجات پیدا کند و جای گرم پیدا کند. بغض در گلویم و شرمساری در سیمایم آشکار شد. چه کسی می تواند … به این مسائل واکنش نشان ندهد. شما دیدید مردم احساس کردند به امام حسین توهینی شده در ۹ دی چه کردند.»

خیلی خوب! تبلیغات آقایان انجام شد؟! حالا من از شما می پرسم، آقای روحانی!

وقتی استاندار تهران شما خودش اعلام می کند که ماهانه ۱۷ میلیون تومان حقوق می گیرد، می تواند بفهمد که درد این کارتن خواب چیست؟ وقتی برخی از وزرای دولت شما فیش حقوقی ماهانه بیش از ۲۰۰ میلیون تومان پزشکان را مهم نمی دانند، وقتی پیرترین وزیر دولت شما، حقوق های نجومی را انکار و عدد دو میلیارد تومانی در نجومی بگیران را بی ارزش و غیر قابل پیگیری می داند، وقتی برخی از وزرای دولت تان، ثروت شخصی شان از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان می رسد، و وقتی دو وزیر دولت شما آنقدر ثروت دارند که هنوز بعد از سه سال و نیم، فرصت نکرده اند مطابق اصل ۱۴۲ قانون اساسی، اموال شان را لیست کنند و تحویل قوه قضائیه دهند، به نظر شما اینها اساسا می توانند بفهمند که زاغه نشینی را با کدام (ظ ذ ز) می نویسند؟

پیشنهادی به آقای روحانی درباره گورخواب ها/ مدیران ۲۰ میلیون تومانی دولت یازدهم

وقتی ۱۵۰۰ مدیر دولت یازدهم، بیش از ۲۰ میلیون تومان در ماه حقوق دریافت می کنند، دستور مستقیم استاندار برای حل مشکل گورخواب های اطراف شهریار بیشار به جوک شبیه است تا واقعیت! چون خمینی می فرمود: «وقتی کسی احساس نکند که فقر معنایش چیست، گرسنگی معنایش چیست، این نمی‌تواند به فکر گرسنه‌ها و به فکر مستمندان باشد.» اینها چطور می خواهند بفهمن فقر چیست و گرسنگی چیست!

آقای روحانی! حق این گور خواب ها در حلقوم نجومی بگیرانی است که زیر سایه شما جا خوش کرده اند، این حق را از حلقومشان بیرون بکشید و به آنها برگردانید، والا مردم خودشان دست به کار می شوند ۹ دی دیگری خاق خواهند کرد و آن وقت است که جمله امام تحقق پیدا می کند که فرمود: «بترسید از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست، و یک انفجار حاصل بشود. از آن روز بترسید که ممکن است یکی از “ایام الله” – خدای نخواسته – باز پیدا بشود.»