لاپراسکوپی عملی برای زنانی که میخواهند مادر شوند

لاپراسکوپی عملی برای زنانی که میخواهند مادر شوند
لطفا به این مطلب ستاره بدهید..

لاپاراسکوپی

به گزارش وبسایت خبری تحلیلی فـش نیوز،عمل جراحی لاپاراسکوپی، تکنیکی جدید در جراحی با حداقل تهاجم (minimally invasive) می باشد که تنها برشهایی با طول حدوداً ۰٫۵ تا ۱٫۵ سانتی متر بر روی شکم بیمار ایجاد می گردد.

ابزار جراحی لاپاراسکوپی که شامل: لنز، الکتروکاتر، کلیپ اپلایر، قیچی مخصوص و… می باشند از طریق برشهای مذکور وارد شکم بیمار شده و جراح با استفاده از لنز و دوربین تصویر درون شکم بیمار را در مانیتور مشاهده می نماید و با حداقل آسیب رسانی، عمل لازم را به انجام می رساند.
همچنین مقداری گاز CO2 وارد شکم بیمار می شود تا ابزار ذکر شده لاپاراسکوپی به آسانی و آسیب رسانی کمتر به اندامهای درونی بدن، وارد فضای بسته شکم بیمار گردند.

در مقایسه با عمل جراحی باز این روش دارای مزایای بسیار است.

به عنوان مثال:
کاهش درد
کاهش زمان بهبودی
کاهش چسبندگی
کاهش هزینه ( زیرا بیمار زمان کمتری احتیاج به مراقبتهای ویژه و بستری شدن در بیمارستان دارد)
کاهش خونریزی
کاهش عفونت
کاهش بیهوشی
کاهش مدت زمان جراحی
امروزه از تکنیک لاپاراسکوپی در بسیاری از اعمال جراحی نظیر،  بررسی رحم ،باز کردن لوله های رحمی ، برداشتن کیست تخمدان ، کیسه صفرا، بای پس معده، جایگذاری حلقه به دور معده، برداشتن قسمتی از روده، برداشتن تومورها و… استفاده می شود

 

یک متخصص زنان با بیان این که لاپراسکوپی نوعی جراحی از راه دور است که مهارت خاصی برای انجام آن لازم است، خاطرنشان کرد: در استفاده از جراحی‌های لاپراسکوپی، برش‌های عمل جراحی انجام نمی‌شود در نتیجه درد بیمار بعد از جراحی بسیار کمتر است و روند بهبود بیمار در این جراحی هم بسیار سریع‌تر از جراحی باز است.

دکتر هایده سمیعی، متخصص زنان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: لاپراسکوپی در درمان ضایعات خوش خیم و همچنین ضایعات خفیف بدخیم در حفره‌ شکم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی با توجه به این که در لاپراسکوپی برش‌های جراحی انجام نمی‌شود، عوارض بعد از عمل در جراحی‌های لاپراسکوپی بسیار کمتر از جراحی‌های باز است.

به گزارش فـش نیوز، وی خاطرنشان کرد: جراحی‌های لاپراسکوپی و هیستروسکوپی به طور عمومی جراحی‌های آندوسکوپی زنان نامیده می‌شوند. این جراحی‌ها با ایجاد منافذ کوچک (حداکثر ۱۰ – ۱۲ میلی‌متر) به تعداد چهار تا شش عدد روی سطح شکم انجام می‌شود.

وی در این باره ادامه داد: وسایل و ابزار لاپراسکوپی که شامل دوربین و تعدادی وسایل جراحی لاپراسکوپی در اندازه‌های بسیار کوچک و ظریف هستند از طریق این منافذ وارد حفره‌ شکم می‌شوند.

دکتر سمیعی با اشاره به قدرت بزرگنمایی دوربین لاپراسکوپی گفت: در این جراحی دوربین لاپراسکوپی دارای بزرگنمایی چند برابر است و این مورد فرصت خوبی برای بررسی دقیق‌تر ضایعات است.

این متخصص زنان با اشاره به تاریخچه لاپراسکوپی گفت: نیم قرن پیش از لاپراسکوپی تنها برای بررسی و تشخیص ضایعات حفره شکم استفاده می‌شد. این درحالی است که بعدها لاپراسکوپی در درمان هم موثر واقع شد؛ به طوری که طی سه دهه‌ اخیر جراحی‌های لاپراسکوپی پیشرفت چشمگیری داشته است. این امر ابتدا از جراحی‌های کوچک زنان شامل بستن لوله و آزاد کردن چسبندگی‌های داخل شکمی آغاز شد و بعدها جراحی‌های بزرگ زنان و حتی فیلدهای اورولوژی، فیلد جراحی‌های عمومی و فیلد جراحی قفسه صدری را نیز شامل شد.

وی با بیان این که علاوه بر ضایعات خوش خیم حفره‌ شکم در ضایعات بدخیم نیز می‌توان از جراحی‌های لاپراسکوپی استفاده کرد، گفت: جراحی‌های لاپراسکوپی نه تنها شامل ضایعات خوش خیم حفره‌ شکمی است بلکه در ضایعات بسیار خفیف بدخیمی نیز از آن استفاده می‌شود.

وی در توضیح علت استفاده از این جراحی در ضایعات خفیف سرطان گفت: ‌به منظور خارج کردن ضایعات از منافذ کوچک ایجاد شده در حفره‌ شکم باید آن ضایعه قطعه قطعه شود که در این زمان امکان انتشار سلول‌های تومورال در داخل شکم زیاد می‌شود؛ در نتیجه از لاپراسکوپی در درمان ضایعات خفیف سرطان استفاده شده و در مورد تومورهای بدخیم به کار نمی‌رود.

دکتر سمیعی همچنین به موارد استفاده از لاپراسکوپی در ضایعات خوش خیم اشاره کرد و گفت: در برداشتن فیبروم‌های رحمی که شامل تومورهای خوش خیم جدار رحم است از لاپراسکوپی استفاده می‌شود. همچنین در درمان و برداشتن همه‌ کیست‌های خوش خیم، آزاد کردن چسبندگی‌های داخل شکمی و همین طور مشکلات مربوط به لوله‌های رحم اعم از عفونت‌هایی که به بسته شدن لوله‌ها منجر می‌شود از لاپراسکوپی استفاده می‌شود. در نهایت رحم، تخمدان و لوله‌ها نیز به وسیله‌ این جراحی برداشته می‌شوند؛ به این ترتیب که ابتدا به وسیله‌ یکی از ابزار لاپراسکوپی قطعه قطعه شده و سپس به وسیله پورت‌های لاپراسکوپی از منافذ کوچک ایجاد شده روی سطح شکم خارج می‌شوند.

وی ادامه داد: بعد از انجام جراحی، وسایل لاپراسکوپی از منافذ ایجاد شده در شکم خارج و محل‌های ورود بخیه می‌شوند.

این متخصص زنان با اشاره به فواید این جراحی به فـش نیوزگفت: در استفاده از جراحی‌های لاپراسکوپی، برش‌های عمل جراحی انجام نمی‌شود در نتیجه درد بیمار بعد از جراحی بسیار کمتر است. ریکاوری و بهبود بیمار در این جراحی بسیار سریع‌تر از جراحی باز است. در لاپراسکوپی چسبندگی‌های بعد از عمل که از عمده‌ترین عوارض عمل‌های باز است، وجود ندارد. در نتیجه لاپراسکوپی در بیماران خواهان حفظ باروری، برای جلوگیری از ایجاد چسبندگی‌ها، توصیه می‌شود. در نهایت از نظر زیبایی لاپراسکوپی به جراحی باز برتری دارد.

وی با اشاره به عفونت در جراحی‌های لاپراسکوپی گفت: در این جراحی به دلیل تماس کمتر حفره‌ داخل شکم با فضای بیرون امکان ایجاد عفونت در این نوع جراحی کمتر از جراحی باز است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این که لاپراسکوپی یک جراحی از راه دور است و مهارت خاصی برای انجام این عمل‌ها لازم است، گفت: مهم‌ترین مساله در انجام این جراحی آن است که جراح مجری عمل تسلط کافی بر اجرای آن را نداشته باشد. اخیرا انواع رباتیک لاپراسکوپی نیز استفاده می‌شود که جراح حتی در خارج از اتاق عمل و به کمک یک فیلد دیجیتال جراحی را هدایت می‌کند.

وی در توضیح عوارض لاپراسکوپی گفت: در لاپراسکوپی برای بهتر دیده شدن ارگان‌های داخل شکم، گاز CO2 وارد حفره شکم می‌شود و به این وسیله بر حجم شکم اضافه می‌شود. در این میان ممکن است گاز CO2 به صورت آمبولی وارد عروق شود که برای حیات بیمار خطرناک است. در صورت بوجود آمدن چنین شرایطی عمل متوقف شده، حفره‌ شکم از CO2 خالی می‌شود و اقدامات لازم در جهت بهبود شرایط انجام می‌شود.

عضوهیات علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره ادامه داد: به دلیل این که دوربین لاپراسکوپی از طریق ناف وارد حفره شکم می‌شود و با توجه به این که ناف ضعیف‌ترین نقطه‌ جدار شکم است ممکن است بعدها منجر به فتخ ناف شود. در این مورد جراحی مجرای عمل با انجام بخیه‌های مناسب می‌تواند از ایجاد آن جلوگیری کند.

دکتر سمیعی در پایان گفت: در صورتی که جراح قادر به ادامه‌ عمل با لاپراسکوپی نباشد، در مواقع لازم جراحی با روش لاپراسکوپی به جراحی باز تبدیل می‌شود.


قابل توجه کلیه بانوانی که قصد مادر شدن دارن:

اطلاع از آخرین اخبار از درمان راه های نازایی وباروری در کانال تلگرام

چنانچه میخواهید در کانال تلگرامی مادران آینده هم عضو شوید در لینک زیر روبروی فلش کلیک کنید

عکس فلش متحرک عضویت درکانال تلگرامی راهای غلبه بر نازایی و آی یو اف اینجا را لمس کنید

آی دی جهت عضویت درکانال تلگرامی    IVF@iuiivf

موفق وموئید باشید

ای وی اف چیست؟ درصد بارداری در ای وی اف… کلیک کنید

قیمت اجاره رحم برای بارداری !!!

بهترین نام برای کودکانتان را از اینجا انتخاب کنید

 خوب یادم میاد عصر که دکتر افلاطونیان ویزیتم کرد گفت فردا صبح ناشتا بیا پذیرش واسه عمل لاپراسکوپی .(خدایا عمل لاپراسکوپی دیگه چیه؟)هیچی خلاصه سه شنبه صبح با شوهری و خواهر شوهرم رفتیم بیمارستان مادر پذیرش شدم (اسفند ۸۹ هزینه عمل بدون بیمه تکمیلی ۴۵۱۰۰۰ تومان و با بیمه تکمیلی ۱۵۰۰۰ تومان)خلاصه رفتیم برا تعویض لباس و فشار خون گرفتند و سرم بهم وصل کردند اون روز ۱۸ نفری بودیم و منتظر بودم تا ساعت سه شد و دلم خیلی ضعف میرفت و شوهری اومد ملاقات و یه لیوان آب گرفتم و خوردم . نمیدونستم که برای بیهوشی حتی آب هم نباید خورد چون میگن بعدش ممکنه استفراغ کنند . خلاصه حدود ساعت ۷ شد و یکی یکی صدامون زدند به سمت اتاق عمل روی یه تخت دراز کشیدم خیلی میترسیدم فکر میکردم به هوش نمیام حتی چند بار شهادتین خوندم و خلاصه قلبم هزار تا میزد تا اینکه توارد اتاق عمل شدم و دکتر بیهوشی شروع کرد سوال پرسیدن راجع به اینکه حساسیت داری و …. بعد واسه تنفس یه ماسک گذاشتن و فکر کنم ۱۵ ثانیه نشد که ما رفتیم لالا . خیلی حس با حالی داشتم اما یه نفر داشت از این خواب شیرین دورم میکرد و مدام تکونم داد تا به هوش اومدم حدود ساعت های ۹ بود . بعد هم آوردنم تو بخش ،بعضی ها خیلی ناله میزدنند اما من آروم بودم درد و سوزش تو ناحیه شکمم داشتم ،فقط کلافه بودم و صبور ،کلافگی هم بخاطر سرم بود اصلا دوستش ندارم .خلاصه ما شب رو صبح کردیم و حدود ساعت ۱۰ دکتر افلاطونیان اومد و گفت ۸۰ درصد احتما بارداری در سه ماه آینده داری و حتما متفورمین بخور

نظرات انجمن لاپراسکوپی فش نیوز:

سلام بچه ها من قراره چند روز دیگه لاپرا بشم ولی خیلی از عمل میترسم.میشه در موردش برام توضیح بدین.چقدر بیمارستان نگه میدارن ؟درد بعدش چجوریه؟
بیهوشی کامل داره….همن روز هم مرخصی میشی
از منم تشخیصیه برای ناباروری .ولی یه لولم هم انسداد داره اگه بشه بازش کنن.
همه بیمارستانا همون روز مرخص میکنن ؟دردش چقدره؟
عزیزم فقط یادت باشه بعد عمل آب زیاد بخوری و زیادم راه بری
دو روز اول کمی درد داری اما میگذره ناراحن نباش. دردتمک مال گازیه که میکنن تو شکمت . بنظرم اگه راه بری و آب و مایعا بخوری زودی خوب بشی و بعدشم یه نی نیه ناز بیاد . منم منتظرم میمونم عکسشو ببینم 
دوستان شما نمیدونی هزینه اش چقدر میشه؟؟؟
عزیزم والابه من گفتن حدود ۱۶۰۰-۱۷۰۰
بچه ها به نظرتون درد بعدش کمتر از عکس رنگیه ؟من چون تجربه عکس رنگی را دارم میپرسم
منم یه لوله ام چسبندگی داره دکتر گفت اگر با ای یو ای حامله نشی باید لاپرا کنی
اصلا سخت نیست من یه هفته است لاپرا کردم
هزینشم ۳ تومان شد تو رویان
 فـش نیوز