مسترکارت چیست؟

به این مطلب ستاره دهید

آخرین اخبار از مسترکارت درایران

وزیر ارتباطات و اطلاعات فناوری با اعلام خبر عملیاتی شدن کارت های اعتباری بین المللی (مستر کارت) در ایران گفت: این کارت ها همزمان با هفته دولت در شعب مالی شرکت پست توزیع می شود.

مسترکارت

فـش نیوز:محمود واعظی در مراسم رونمایی از پروژه های زیر ساختی شرکت پست با اعلام این خبر اظهار داشت: پروژه ویژن کارت ایرانیان به عنوان نماینده شرکت مستر کارت در ایران با شرکت پست قرارداد منعقد کرده تا نیازمندی های مردم برای سفرهای خارجی، خرید مقالات خارجی و حضور در همایش های بین الماای از طریق کارت های اعتباری ممکن شود.

واعظی با بیان اینکه در فاز نخست دو شعبه شرکت ملی پست اقدام به توزیع این مسترکارت ها کرده است افزود

این کارت ها با اعتبار ده هزار دلار شارژ می شود و امکان عملیات بانکی را طبق قوانین بانک مرکزی خواهد داشت. همزمان با هفته دولت این پروژه در ۱۵۵ شعب پستی کشور اجرا می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تراکنش مالی با این کارت ها تا سقف ده هزار دلار برای شهروندان امکان پذیر است، افزود

این کارت های اعتباری به صورت ریالی در شعب پست به فروش می رسد و دربیش از ۱۲۰ کشوری که مستر کارت در آنها معتبر است، اعتبار دارد.

مسترکارت، (به انگلیسی: MasterCard) شرکت خدمات مالی آمریکایی و چندملیتی است، که مقر اصلی آن؛ در شهر نیویورک، ایالات متحده آمریکا قرار دارد.[۳] شیوه کسب درآمد مسترکارت در سراسر جهان، به اینصورت است، که از طریق پردازش پرداخت‌های بین بانکی بازرگانان و همچنین از راه صدور کارت‌های اعتباری به بانک‌ها و یا اتحادیه‌های اعتباری که از خریداران یا استفاده کنندگان از نام تجاری “مسترکارت” برای خرید انواع کالا یا خدمات؛ بصورت دبیت کارت یا کردیت کارت استفاده می‌کنند، درآمد کسب می‌نماید.

مسترکارت از سال ۲۰۰۶ به یک شرکت عمومی چندملیتی تبدیل شد. قبل از ارائه عمومی آن در سراسر جهان، مسترکارت بصورت یک شرکت تعاونی فعالیت می‌کرد، که متعلق به ۲۵،۰۰۰+ موسسه مالی بود، که برند مسترکارت، بر روی کارت‌های اعتباری این موسسات درج می‌گردید.

شرکت مسترکارت، در ابتدا به نام مسترشارژ شناخته می‌شد، که چندین بانک کالیفرنیا این کارت را برای مشتریان خود، ارائه می‌کردند. مهمترین رقیب مسترکارت در ابتدای فعالیت، بانک‌آمریکارتBankAmeriCard بود، که توسط بانک مرکزی آمریکا صادر می‌گردید. بانک‌آمریکارت، بعدها به ویزا کارت تغییر نام داد و امروزه توسط شرکت ویزا صادر می‌شود.

نجاری ضمن اعلام امضا تفاهم نامه همکاری با ویژن کارت ایرانیان اظهار کرد که در راستای توسعه همکاری های دوجانبه به ویژه تعاملات مالی، شرکت پست در زمینه خدمات مستر کارت با شرکت ویژن کارت ایرانیان مشارکت می کند.
این عضو هیات مدیره پست اعلام کرد که از آنجایی که دسترسی هموطنان به واحدهای پستی آسان است، در این توافق این مکان برای دسترسی به مستر کارت در نظر گرفته شده است. وی افزود با مراجعه افراد به واحدهای پستی فرایند احراز هویت، ثبت نام، تایید و تحویل این کارت های اعتباری انجام می شود. متقاضیان پس از دریافت کارت از طریق سایت شرکت ویژن کارت می توانند برای شارژ کارت صادره اقدام کنند.

وی افزود

شرکت ویژن کارت ایرانیان مجوزهای لازم را از مراجع ذیصلاح داخلی و بین المللی دریافت کرده و مورد تایید مسترکارت جهانی است. این شرکت با بانک های HSBC، ملی چین، ملی هنگ کنگ و چندین بانک دیگر طرف قرارداد است. بنابراین دارندگان کارت های مذکور می توانند از طریق سایت های مسترکارت، ترانس فارکس و سایت ویژن کارت ایرانیان و با تخصیص کد کاربری خدمات از سرویس هایی مانند مشاهده موجودی، خرید الکترونیکی، فریزکردن کارت و سایر موارد استفاده کنند.

وی توضیح داد که در حال حاضر خدمات مسترکارت از طریق دفاتر پست سهند واقع در خیابان شهید بهشتی و منطقه ۱۵ پستی واقع در خیابان شهید مفتح به متقاضیان ارایه می شود. از ابتدای شهریور ماه نیز این کارت ها در تمامی مناطق پستی و از اول مهر ماه در ۱۷۰ واحد در سراسر کشور ثبت نام و صادر می شوند.
ایشان افزودند که:

این کارت های اعتباری به صورت کارت های پیش پرداخت است. بدین ترتیب هموطنان ما می توانند بدون نگرانی برای انجام تبادلات مالی بین المللی به صورت قانونی اقدام کنند. این کارت ها در ۱۹۰ کشور معتبر است. این خدمت گامی خواهد بود برای توسعه تجارت الکترونیکی با سایر نقاط دنیا.

آخرین اخبار تکمیلی ازمسترکارت درایران:

دو روز پیش بود که وزیر ارتباطات ایران در خصوص همکاری پُست با یک شرکت خارجی برای ارائه خدمات مستر کارت در ایران سخنانی ایراد کرد. اما فقط بعد از گذشت دو روز سخنگوی این شرکت آمریکایی چنین موضوعی را رد کرد. 

مسترکارت

سِز آیسِن، سخنگوی مستر کارت  با تأکید بر اینکه هیچگونه فعالیتی در ایران نداریم، گفته تا زمانیکه تحریم های آمریکا علیه ایران ادامه دارد، اجازه فعالیت در این کشور را نداریم.

در گزارشی در خبرگزاری ترند  همچنین آمده است که وزیر ارتباطات ایران گفته استکه قرار است مستر کارت توسط شرکتی موسوم به ویژن کارت در ایران ارائه شود و فعالیت این شرکت تحت قوانین تجارت بین‌الملل صورت می گیرد.

ترند  به تلاش بانک مرکزی ایران برای سرویس‌دهی ویزا و مستر کارت در کشورشان نیز اشاره کرده است

در مجموع از گزارش ها اینطور برمی آید که مستر کارت چه بطور مستقل و چه از طریق شرکتی واسطه موسوم به ویژن کارت فعالیتی در ایران نخواهد داشت. پس باید باز هم منتظر ماند!!

عکس فلش متحرک آخرین اخبار از مستر کارت درایران کلیک کنید