مستند شوک۴

به این مطلب ستاره دهید

تب و تاب بازی Pokemon Go در یک سو و جنگ و حملات تروریستی در سوی دیگر، شاید جزو مهم‌ترین اخبار این روزها باشند. حال کمپینی در کشور جنگ زده سوریه شکل گرفته که کودکان با در دست گرفتن تصاویر شخصیت‌های معروف پوکمن، خواستار توجه دنیا و نجات‌شان از این گرفتاری بزرگ هستند.

پوکمون

 به گزارش فـش نیوز فرقی ندارد در کجای این کره‌ی خاکی، جنگ روی دهد. به هر حال، انسان‌های بی‌گناه هستند که بیشترین تاوان را پرداخت می‌کنند و کودکان بی‌گناه، بزرگترین سهم را در این میان دارند. جنگ در کشور سوریه سال‌هاست که ادامه دارد و کم توجهی دنیا نسبت به این بلای خانمان سوز، سبب شده چشمان مردم دنیا بر روی این جنگ بسته شود.

کمپینی خودجوش در سوریه به تازگی شکل گرفته که در اقدامی جالب، از شخصیت‌های پوکمون که این روزها با بازی Pokemon Go میلیون‌ها طرفدار پیدا کرده، برای به نمایش گذاشتن کودکان جنگ زده سوری و اطلاع‌رسانی راجع به آنها استفاده می‌کند.

 من در کفرنیل ادلب هستم، بیاید من را نجات دهید…

 من در سوریه هستم…نجاتم دهید…
 بیایید و نجاتمان دهید…

این جملات توسط دفتر رسانه‌ای نیروهای انقلابی سوریه منتشر شده، با این حال آنها گفته‌اند که هیچ مسئولیت و دخالتی در مورد این  محتوای آنها ندارند.

گفته می‌شود کودکانی که در این تصاویر حضور دارند، از اهالی شهر‌های هاما و ادلیب است. این دو شهر سال‌های زیادی شاهد شدید‌ترین درگیری‌ها و بمباران بین نیروهای داعش و دولت سوریه بوده است. خوشبختانه در حال حاضر نیروهای بشار اسد، رییس جمهور سوریه این منطقه را تحت کنترل خود دارند.

یکی از تکان‌دهنده‌ترین تصاویر، شخصیت معروف پیکاچو را نشان می‌دهد که گریان، در کنار کودک سوری و جلوی خانه‌ای ویران شده نشسته است:

من در سوریه هستم، بیایید و نجاتمان دهید…

بازی Pokemon Go در کمتر از یک ماه توانسته بیش از پنجاه میلیون کاربر را جذب خود کند و این روند با انتشار بازی در سایر مناطق دنیا، همچنان ادامه‌دار خواهد بود.

———

تشنه‌ترین استان کشور خواب دریا می‌بیند؛عمان یا خزر تعبیر کدام است

کویرشاهرود-خشکسالی از سمنان یکی از تشنه‌ترین استانهای کشور را ساخته است، جایی که کویر هرشب رویای دریا می‌بیند و تعبیرش گاه عمان می‌شود و گاه خزر؛ طرحی که فعالان محیط‌زیست نگران اجرای آن هستند.

فش نیوز به نقل از مهر، استان سمنان ششمین استان پهناور ایران است و در عین حال با ۶۷۰هزار نفر در هشت شهرستان، در زمره کم‌جمعیت‌ترین استان‌های کشور قرار دارد اما وسعت زیاد و قرارگیری در مناطق شمالی دشت کویر و دامنه جنوبی البرز باعث شده تا بخش اعظمی از این استان لم‌یزرع و خالی از سکنه باشد و به‌تبع آن گسترش بیابان و خشک‌سالی در جای‌جای این دیار مشهود است.

در این استان نسبتاً پهناور مشکلات هم بیشتر خود را نشان می‌دهد و خشک‌سالی سایه خود را بر روی بخش های مختلف انداخته است به طوریکه بسیاری از کارشناسان ریشه معضلات اجتماعی را نیز در خشک‌سالی می‌دانند.

فرمانده ارتش پاکستان؛
ایران را از روی نقشه حذف می کنیم
کد خبر: ۶۲۰۵۸۸
فرمانده ارتش پاکستان از سعودی ها در حمایت از عربستان گفت: هرگونه تهدیدی علیه عربستان از جانب ایران را به سختی پاسخ خواهیم داد.

به گزارش جام نیوز، پس از ایجاد تنش میان دو کشور ایران و عربستان، سعودی ها شروع به پیدا کردن دوستانی برای خود کردند که از آنها حمایت کنند.÷

تنها دو روز بعد از سفر عادل الجبیر به پاکستان، محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان نیز به اسلام آباد سفر کرد.

 

محمد بن سلمان در این سفر با ژنرال رحیل شریف فرمانده ارتش پاکستان دیداری داشت.

به گزارش شبکه آمریکایی CBN، شریف در این دیدار از سعودی ها حمایت کرده و گفت هر گونه تهدیدی علیه عربستان از جانب ایران را به سختی پاسخ خواهیم داد.

او حتی به این جملات راضی نشد و پا را فرا تر گذاشته و گفت: ما ایران را از روی نقشه حذف میکنیم.

این در حالی است که پاکستان پیشتر گفته بود که در ائتلاف ضد تروریسم به رهبری عربستان شرکت نمی کنیم چون تمایلی به ایجاد تنش میان کشورها نداریم.

معاونت سیاسی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور:
قول ایران‌ برای تلافی‌حمله‌ موشکی به سفارت خود توسط عربستان
خبر حمله موشکی هواپیماهای عربستان به سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا پایتخت یمن که موجب واردشدن خسارت‌هایی به ساختمان سفارت و زخمی‌شدن تعدادی از نیروهای حفاظت نمایندگی گردید، بار دیگر ماهیت حکومت نابخرد، مغرور و بی‌تدبیر آل‌سعود را به نمایش گذاشت.
   عربستان آل سعود افسران عرب

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، معاونت سیاسی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: خبر حمله موشکی امروز هواپیماهای عربستان به سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا پایتخت یمن که موجب وارد شدن خسارتهایی به ساختمان سفارت و زخمی شدن تعدادی از نیروهای حفاظت نمایندگی گردید، بار دیگر ماهیت حکومت نابخرد، مغرور و بی‌تدبیر آل سعود را به نمایش گذاشت.

متن بخشهای دیگری از این بیانیه به‌شرح ذیل است:

اقدام آگاهانه و عامدانه امروز دولت عربستان نقض تمامی کنوانسیون‌ها و قواعد حقوقی بین المللی در زمینه حفاظت از امنیت و مصونیت اماکن دیپلماتیک در کلیه وضعیت‌ها بوده و مسئولیت این اقدام و همچنین جبران خسارت‌های وارده به ساختمان و جراحات وارده به تعدادی از کارکنان سفارت به‌عهده دولت عربستان است. بدیهی است جمهوری اسلامی ایران حق خود برای پیگیری این موضوع در مجامع بین المللی را محفوظ می‌دارد.

حمله به سفارت ایران در یمن برای دومین بار است که توسط رژیم تکفیری آل سعود صورت می‌پذیرد. پیش از این در ۳۱ فروردین ماه سال جاری، موشک‌های سعودی به چند متری سفارت کشورمان در صنعا اصابت کرده و شیشه‌های سفارتخانه شکسته شده بود؛ اما خوشبختانه سفیر و کادر دیپلماتیک ما صدمه ندیده بودند که با احضار کاردار عربستان در تهران و تذکر جدی و ارائه یادداشت اعتراضی به عربستان درباره وظایفشان در قبال حفظ دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک همراه شد.

حکام آل سعود در حالی روابط دیپلماتیک خود با ایران را به‌دلیل تعرض مشکوک برخی افراد به سفارتخانه‌شان در تهران قطع کرده که حدود دو سال پیش یعنی اواخر آبان ماه ۱۳۹۲ در حمله تروریستی یک گروه مورد حمایت دولت سعودی به سفارت ایران در بیروت ۲۳ تن از جمله حجت الاسلام انصاری رایزن فرهنگی ایران به شهادت رسیدند. بمب‌گذاری سال ۱۳۹۲ (۲۰۱۳) در بیروت، انفجاری است که توسط دو بمب‌گذار انتحاری مقابل سفارت ایران در بیروت انجام گرفت و براثر آن ۲۳ نفر از جمله رایزن فرهنگی ایران در بیروت کشته شدند.

گردان عبدالله عزام، از گروه جهادی سَلَفی وابسته به عربستان مسئولیت این انفجار را به‌عهده گرفت. این گروه در پیامی ویدئویی بمب‌گذاری‌ها را «اقدامی تلافی جویانه در مقابل دخالت ایران و حزب‌الله لبنان در جنگ داخلی سوریه» دانسته بود. ۴ روز پس از حمله، پلیس لبنان از شناسایی هر دو عامل انتحاری حمله خبر داد. این افراد از سلفیان ساکن لبنان با تابعیت‌های متفاوت و از نزدیکان شیخ احمد الاسیر بودند. طراح حمله تروریستی به سفارت ایران در لبنان فردی سعودی‌تبار به‌نام “ماجد الماجد” بود که از سرکردگان گروه موسوم به عبدالله عزام به شمار می‌آمد. این گروه از ابزارهای سیاسی آل سعود در لبنان محسوب می‌شود.

در تاریخ ۳۰ دسامبر ۲۰۱۳ میلادی، مقام‌های لبنانی از دستگیری ماجد الماجد، فرمانده سعودی‌تبار گردان عبدالله عزام خبر دادند. ماجد الماجد بعد از شناسایی توسط ارتش لبنان در یک حادثه مشکوک مجروح و نهایتاً کشته شد و جنازه‌اش به ریاض منتقل گردید. ماجد به عامل اجرایی پروژه‌های ضدایرانی “بندر بن ‎سلطان” رئیس وقت استخبارات عربستان شهرت داشت. بسیاری از مسئولان امنیتی لبنان و حزب‌الله، استخبارات عربستان سعودی را طراح پشت‌پرده حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت می‌دانند.

 

به نظر می‌رسد رژیم آل سعود با پیش‌دستی کردن در قطع روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران و شانتاژ خبری به‌دنبال منحرف کردن افکار عمومی جهان اسلام از اعدام غیرقابل توجیه شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان این کشور است. عربستان سعودی با اعدام ۴۶ تن دیگر به‌بهانه تروریست بودن و مقابله با تروریسم به‌دنبال فرار از اتهامات مربوط به حمایت از داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در خاورمیانه است. بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان غربی ریاض را از حامیان اصلی گروه تروریستی داعش و همچنین گروه‌هایی نظیر جبهه النصره و احرار الشام در سوریه می‌دانند.

 

این در حالی است که پیام حق‌طلبانه و استکبار ستیزانه و رهایی‌بخش انقلاب اسلامی در دل‌ها و جان‌های مردم منطقه جای دارد. علی‌رغم همه خصومت‌ها، توطئه‌ها، فتنه‌ها، کارشکنی‌ها، جنگ‌طلبی‌ها، تحریم‌های ناجوانمردانه، دروغ پراکنی‌ها، اسلام هراسی‌ها و ایران هراسی‌ها، راه انقلاب اسلامی با استواری خاص خود به جلو می‌رود. راه انقلاب اسلامی راه رهایی است که نه با زور و خشونت بلکه با دین‌طلبی و حق‌مداری و هویت خواهی استمرار یافته است و ادامه پیدا خواهد کرد و شهادت شیخ نمر و شیخ نمرها مانع این گستردگی و نفوذ فرهنگی و دینی نخواهد شد.

 

دولت عربستان به‌خوبی از قدرت، وسعت و منطق دفاعی جمهوری اسلامی ایران در برابر هر تجاوز نابخردانه‌ای آگاه است و فرمان و منشأ رفتار ابلهانه امروز حکام دست‌نشانده آل سعود را فراتر از معادلات داخلی آن کشور می‌دانیم.

 

در خاتمه بار دیگر به حکام ریاض توصیه می‌نماییم دست از رفتارهای عجولانه و فاقد منطق خود برداشته و با رصد تحولات منطقه و کشورهای مسلمان به درک واقع‌بینانه از حقانیت پیام آزادی‌بخش و رهایی‌بخش انقلاب اسلامی در دل‌ها و جان‌های مردم منطقه دست یافته و ملاحظه نمایند که علی‌رغم همه خصومت‌ها، توطئه‌ها، فتنه‌ها، کارشکنی‌ها، جنگ طلبی‌ها، تحریم‌های ناجوانمردانه، دروغ پراکنی‌ها، اسلام هراسی‌ها و ایران هراسی‌ها، راه انقلاب اسلامی با استواری و عزت هرچه تمام به پیش می‌رود و این حکومت‌های دست‌نشانده و وابسته هستند که روزبه‌روز به زوال و فروپاشی نزدیکتر می‌شوند. این وعده محتوم و لایزال الهی است که خداوند به مؤمنان و صابران و یاری دهندگانش وعده نصر و پیروزی بشارت داده و آینده منطقه و جهان اسلام شاهد غلبه اسلام ناب محمدی(ص) بر اسلام‌های پوشالی وهابی، تکفیری و در یک کلام اسلام آمریکایی خواهد بود. إِنَّهُمْ یَرَوْنَهُ بَعِیداً وَ نَرَاهُ قَرِیباً./ تسنیم

***

آیا فاطمه طباطبایی از فرزندش سیدحسن خمینی در انتخابات خبرگان حمایت خواهد کرد؟

خبر آنلاین / سیاست > احزاب و شخصیت‌ها – روزنامه آرمان با انتشار نامه ۵ سال پیش فاطمه طباطبایی به فرزندش سیدحسن خمینی، گزارشی درباره احتمال حمایت وی از نامزدی نوه امام خمینی(ره) در انتخابات خبرگان نوشت.

فاطمه طباطبایی تا به امروز درباره نامزدی پسرش در انتخابات خبرگان سکوت اختیار کرده است و در این باره تا به امروز رسما سخنی بیان نکرده است هر چند نباید این سکوت را به معنای مخالفت یا موافقت تعبیر و تفسیر کرد. فاطمه طباطبایی مطابق آنچه به فرزندش آموخته است جز به دنبال اقدام برای بهبود وضعیت مردم کشور و تحقق خواست آنها نیست بنابراین اگر سیدحسن خمینی با او در این راستا مشورت کند اگر مطمئن باشد خواست اکثریت ملت حضور فرزندش در انتخابات خبرگان است او را به این حضور تشویق خواهد کرد و او را رها از هر سدی می‌کند که میان او و ملت است چنانکه سال ۸۹ در نامه‌ای به پسرش نوشت که «شنیدم گفته‌ای دائم نفس خود را در ترازوی رضای الهی می‌سنجی و مدام انگیزه کارهایت را رصد می‌کنی که مبادا از رضای محبوبت فاصله بگیرد. همیشه همین‌طور باش؛ زیرا در دام نام و ترس و طمع، نه خدا را می‌توان دید و نه مردم را. در این دام تنگ و تاریک جز خواهش‌های نفس چیزی دیده نمی‌شود. ترس و طمع شجاعت و عشق را می‌میراند و چراغ روشن آگاهی را خاموش می‌کند. آنکه می‌ترسد و طمع می‌ورزد، سنگ‌واره می‌شود. سنگ‌وارگی برای انسان، دوزخ است و خدا کسی را به چنین دوزخی دچار نکند. پس همچنان تهی باش از خود و سرشار باش از خدا که در این حال هرگز مردم را از یاد نخواهی برد. شادی‌هایت را با آنان تقسیم کن و درد و غم‌هایشان را متحمل شو، سزا و ناسزا را در راه حقیقت بشنو، روا و ناروا را اگر رضایت محبوب است به جان بخر، تا خورشید حقیقت بر جان و قلبت بتابد و «ارض وجودت» به «ارض بیضاء» مبدل شود.»

اگر فاطمه طباطبایی بداند فرزندش به خواست اکثریت برای حضور در مجلس خبرگان ارزش نهاده و تصمیم به حضور در این عرصه را دارد از او حمایت می‌کند و مطمئنا سیدحسن دلگرم به این حمایت‌هاست.