مستند شوک۶

به این مطلب ستاره دهید

صدام

آیت‌الله جنتی با اکثریت قاطع آرا رئیس مجلس خبرگان رهبری شد

آیت‌الله احمد جنتی با کسب اکثریت قاطع ۵۱ رأی خبرگان ملت، رئیس پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری شد.

جنتی

آیت‌الله احمد جنتی با کسب اکثریت قاطع آرا،۵۱ رأی خبرگان ملت، به مدت ۲ سال رئیس پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری شد.

براین اساس از ۸۶ رای اخذ شده آیت‌الله احمد جنتی ۵۱ رای، آیت‌الله ابراهیم امینی ۲۱ رای و آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی ۱۳ رای کسب کردند. همچنین یک رای باطل محسوب شد.

به گزارش فارس آیت‌الله یزدی نیز در دور قبل با ۴۷ رأی رئیس مجلس خبرگان شد و  هاشمی رفسنجانی با ۲۴ رأی از ریاست مجلس خبرگان باز ماند.

میزان گزارش می‌دهد

“اس ۳۰۰” بالاخره به ایستگاه تهران رسید

ردگیری ۲۴۰ کیلومتری جنگنده ها توسط سامانه دفاع موشکی ایران

فـش نیوز- در سال ۲۰۱۰ میلادی پس از تصویب قطعنامه ضد ایرانی ۱۹۲۹ در شورای امنیت سازمان ملل، “دیمیتری مدودف” رئیس جمهور وقت روسیه فرمانی را مبنی بر لغو تحویل سامانه “اس ۳۰۰” به ایران به دلیل تبعیت از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل صادر کرد.

عکس موشک اس 300

عکس موشک اس ۳۰۰

فش نیوز به نقل از میزان ، دو هفته پیش بود که جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه از اجرایی شدن مقدمات قرارداد فروش سامانه موشکی  اس ۳۰۰ به ایران خبر داد؛ پس از این اظهارات جابری انصاری که در یک نشست خبری ایراد شد، برخی خبرگزاری ها تیتر زدند که نخستین محموله اس ۳۰۰ وارد ایران شده است، آن‌ها حتی تصاویری از حمل و نقل قطعات این سامانه دفاعی در خیابان‌های یکی از شهرهای شمالی کشور را نیز به خبر خود الصاق کردند.

وزارت امور خارجه: انعکاس اظهارات سخنگو در مورد “اس ۳۰۰” دقیق نبوده است

پس از انتشار این خبر، وزارت  امور خارجه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که انعکاس اظهارات جابری انصاری  در مورد “اس ۳۰۰” در خبرگزاری‌ها دقیق نبوده است و سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمله ای در رابطه با ورود این سامانه به کشور به زبان نراند بلکه از اجرایی شدن مقدمات قرارداد آن سخن گفت.

چند روز پس از اظهارات سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان ،” دیمیتری روگوزین” معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد، اجرای قرارداد سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ بین مسکو و تهران آغاز شده است.

البته مقامات روس در ۱۷ فروردین ماه اعلام کرده بودند که مسکو نخستین محموله سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ را  در روزهای آتی به تهران تحویل خواهد داد. این اظهارات مقامات روس در حالی بود که پیش‌تر خبرگزاری ریانووستی اعلام کرده بود اولین محموله سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ در ماه‌های اوت تا سپتامبر ۲۰۱۶ (۱۱ مرداد تا ۱۰ مهر ۱۳۹۵) به ایران تحویل داده خواهد شد.

اما در چند روز اخیر بحث ورود یا عدم ورود “اس ۳۰۰” به ایران و اینکه اجرایی شدن مقدمات قرارداد آن دقیقا به چه معناست در محافل رسانه‌ای داخلی مطرح بود، تا اینکه در روز یکشنبه ۲۹ اسفند در جریان رژه یگان‌های ارتش، قطعاتی از “اس ۳۰۰” از مقابل جایگاه عبور کرد.

بازتاب رونمایی از “اس ۳۰۰” در رسانه‌های خارجی

رژه یگان‌های ارتش در روز ۲۹ فروردین و رونمایی از سامانه “اس ۳۰۰” بازتاب زیادی در رسانه‌های داخلی و بین‌المللی داشت؛ رویترز در این باره نوشت: «ایران در مراسم رژه روز ارتش سامانه موشکی “اس ۳۰۰”  را به نمایش گذاشت  که نخستین محموله آن هفته گذشته از روسیه به این کشور تحویل داده شده بود. این سامانه یکی از پیشرفته ترین تجهیزات نظامی در نوع خود با قابلیت هدف قرار دادن چندین هواپیما و موشک بالستیک در فاصله ۱۵۰ کیلومتری است».

روزنامه “کلاینه زایتونگ” چاپ اتریش با اشاره به رژه ارتش جمهوری اسلامی ایران  و نمایش سیستم موشکی “اس ۳۰۰”  در این رژه نوشت: با وجود مخالفت های امریکا و اسرائیل، “اس ۳۰۰” وارد ایران شد.

اما یکی از روزنامه صهیونیستی در رابطه  با رژه روز ارتش و به نمایش در آمدن قطعاتی از سامانه ” اس ۳۰۰” در آن، طی یادداشتی نوشت: «عدم نمایش کامل سامانه “اس ۳۰۰” در رژه نیروهای ایرانی یا ناشی از این است که ایرانی‌ها می خواهند از مکشوف شدن نوع سامانه “اس ۳۰۰” که دریافت کرده اند، جلوگیری کنند».

سامانه دفاع موشکی “اس ۳۰۰” دارای انواع مختلفی است، اطلاع  دقیقی در دست نیست که روسیه کدام مدل آن را به ایران تحویل داده است. پیش‌تر روسیه موافقت خود را با فروش مدل PMU1 در سال ۲۰۰۷ اعلام کرده بود. این سامانه موشکی ۱۵۰ کیلومتر برد دارد و می تواند به چند هدف همزمان شلیک کرده و جنگنده های تا ارتفاع ۲۷ کیلومتر را ساقط کند. همچنین ماهواره های مرتبط با آن می توانند اهداف هوایی را تا فاصله ۲۴۰ کیلومتر ردگیری کنند.

پایگاه خبری آمریکایی بیزنس اینسایدر هفته پیش در گزارشی درباره ویژگی های اس ۳۰۰ و افزایش توانمندی های دفاعی ایران بواسطه این سامانه، نوشت: «اگر ایران یک سامانه اس ۳۰۰ را در ساحل جنوب شرقی خود قرار دهد، می‌تواند به سرعت هواپیماهای آمریکایی یا متحدان آن ها را که از پایگاه های محلی خود بلند می شوند ردیابی کند. نه تنها اکثر جنگنده ها پیش از رسیدن به سواحل ایران برابر ردیابی و رویارویی آسیب پذیر می شوند، بلکه اس ۳۰۰ به ایران قابلیت های تهاجمی در بیرون مرزهای هوایی خود را نیز می دهد که تهدید هواپیماهای غیر متخاصمی که بر فراز کشورهای همسایه پرواز می کنند را نیز در بر می گیرد».

آمریکا در واکنش به تحویل “اس ۳۰۰”: ایران را تحریم می‌کنیم

اما گویا به نمایش درآمدن قطعاتی از سامانه دفاع موشکی “اس ۳۰۰” در رژه روز ارتش چندان به مذاق آمریکایی ها خوش نیامده است؛ جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری دیروز خود گفت: «تحویل موشک‌های  “اس ۳۰۰”  به ایران ممکن است به تحریم این کشور منجر شود».

آمریکایی‌ها چندی پیش نیز پس از انتشار اخباری مبنی بر سفر سرلشکر سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به روسیه، این سفر را با موضوع “اس ۳۰۰” بی ارتباط ندانستند و حتی روس ها را از آن جهت که تمهیدات سفر سرلشکر سلیمانی به کشورشان را فراهم آورده اند، تهدید به مجازات و تحریم کردند.

فراز و نشیب‌های انعقاد قرارداد “اس ۳۰۰”

به گزارش میزان، در سال ۲۰۰۷ میلادی قراردادی نظامی به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار بین ایران و روسیه برای دریافت سامانه پدافندی “اس۳۰۰” امضا شد؛ به موجب این قرارداد روس‌ها متعهد شدند ظرف ۵ سال ایران را مجهز به سامانه دفاع موشکی “اس ۳۰۰” کنند؛ اما در سال ۲۰۱۰ میلادی پس از تصویب قطعنامه ضد ایرانی ۱۹۲۹ در شورای امنیت سازمان ملل، “دیمیتری مدودف” رئیس جمهور وقت روسیه فرمانی را مبنی بر لغو تحویل سامانه “اس ۳۰۰” به ایران به دلیل تبعیت از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل صادر کرد.

پس از این اقدام روسیه، جمهوری اسلامی ایران در مراجع قضائی بین المللی شکایتی را علیه روسیه مطرح و درخواست غرامت ۴ میلیارد دلاری کرد. مسئولان ایرانی معتقد بودند روس‌ها نمی‌توانند به بهانه قطعنامه تحریمی سازمان ملل، از انجام تعهداتی که پیش از تصویب قطعنامه مزبور ارائه کرده اند، شانه خالی کنند.

پس از تسلیم شکایت ایران علیه روسیه در محاکم بین‌المللی، “الکساندر لوکاشویچ”، سخنگوی وزارت خارجه روسیه  به خبرگزاری اینترفاکس گفت که «از این اقدام ایرانی‌ها متعجب شده است». البته در همان زمان، محمودرضا سجادی سفیر ایران در مسکو گفت که «ایران از روسیه شکایت کرد تا به این وسیله کرملین بتواند مجوزهای حقوقی لازم را برای تحویل موشک‌های اس-۳۰۰ به ایران به دست بیاورد».

اما در آوریل ۲۰۱۵ در شرایطی که از یک سو چارچوب توافقنامه هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ در لوزان سوئیس شکل گرفته بود و از سویی دیگر روابط روسیه و غرب متشنج تر شده بود، “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهور روسیه قانون ممنوعیت تحویل سامانه دفاع موشکی “اس‌ــ۳۰۰” به ایران را لغو کرد.

پس از فرمان پوتین، کرملین شرط تحویل سامانه اس‌۳۰۰ به ایران را پس گرفتن شکایت تهران علیه مسکو تعیین کرد، اتفاقی که به گفته دیمیتری روگوزین معاون نخست وزیر روسیه محقق شده است و به نظر می‌رسد یکی دیگر از قطعات پازل اس ۳۰۰ تکمیل شده است.

اسماعیل کوثری رئیس کمیه دفاعی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری میزان، در رابطه با بحث تحویل “اس ۳۰۰” به ایران از طرف روسیه، گفت: « یقینا اگر مدتی دیگر زمان می گذشت و این سامانه ها به ایران تحویل داده نمی شد، متخصصان ما به توانایی ساخت این سامانه دست پیدا می کردند اما از آنجا که در مباحث دفاعی زمان برای ما بسیار مهم است، سامانه اس ۳۰۰ را از روسیه تحویل گرفتیم».

قصد حمله به کشوری را نداریم

حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان تصریح کرد: ارائه سامانه موشکی اس ۳۰۰ بدون شک می‌تواند در جهت افزایش امنیت و توان دفاعی کشورمان در منطقه و جهان تأثیر بسزایی داشته باشد.

وی اظهار کرد: البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که ما در راستای افزایش توان دفاعی خود قصد هجوم و یا  حمله به کشوری را نداریم و تنها در راستای تقویت بنیه دفاعی خود تجهیزات و وسایل دفاعی خود را مجهز می‌کنیم.

سامانه S300  ضریب امنیت ایران را افزایش می دهد

نوذر شفیعی سخنگوی  در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان   اظهار کرد: سامانه S300یک سامانه دفاعی است که ضریب امنیت ایران را افزایش می دهد و با توجه به سطح روابط استراتژیک ایران و روسیه در جهت افزایش تعاملات دو کشور تاثیر به سزایی خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بدون شک با توجه به حمایت ایران از محور مقاومت افزایش توان دفاعی ایران در راستای حمایت از کشورهای منطقه نیز تاثیرگذار خواهد بود زیرا جمهوری اسلامی ایران بارها اشاره کرده است که برای تامین امنیت منطقه از هیچ نیرویی کم نخواهد گذاشت.

شفیعی خاطر نشان کرد: تحویل سامانه S300 از سوی روسیه به ایران گام مهمی را در جهت تقویت روابط دو کشور ایجاد خواهد کرد و راه های جدیدی را پیرامون دو کشور برای گسترش مناسباتشان فراهم می کند.

انتهای پیام/

محسنی‌اژه ای؛
مبلغ دیه سال آینده مشخص شد
سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: نرخ دیه سال آینده ۱۹۰ میلیون تومان تعیین شد.

فش نیوز :محسنی‌اژه ای در ادامه نشست خبری خود، با اعلام خبر تعیین نرخ دیه برای سال آینده گفت: براساس قانون، قوه قضاییه موظف به بررسی و تعیین قیمت دیه در سال ۹۵ بود که با بررسی‌های صورت گرفته و لحاظ کردن نتایج بررسی‌های میدانی و تورم موجود در کشور، مبلغ دیه برای سال آینده ۱۹۰ میلیون تومان برای ماه‌های غیرحرام تعیین شد.

وی ادامه داد: طبیعی است در ماه‌های حرام نیز یک سوم این مبلغ به اصل مبلغ دیه اضافه می‌شود./تسنیم/۱۱۰

**

دومین شهر موشکی سپاه رونمایی شد

دومین شهر موشکی نیروی هوافضای سپاه با بازدید رئیس مجلس از آن، رسما رونمایی شد.

شناسه خبر: ۹۶۲۹۰۷ ۱۵دیماه۹۴

فـش نیوز – گروه امنیتی – دفاعی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده که در اکثر شهرهای کشور شهرهای موشکی بزرگی احداث کرده که از دید و تیر دشمن در امان است و در صورت نیاز، از آنها استفاده خواهد شد.

در همین زمینه، مهرماه سال جاری بود که برای نخستین بار از یکی از شهرهای موشکی سپاه رونمایی و تصاویری از آن توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شد. رونمایی از نخستین شهر موشکی سپاه در رسانه‌های جهان بسیار بازتاب داشت و موجب شگفتی بسیاری شد.

سردار امیر علی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران همان موقع اعلام کرده بود: پایگاه‌های موشکی ما در اعماق ۵۰۰ متری زمین آماده مقابله با تهدیدهای دشمنان هستند.

وی تاکید کرده بود: پایگاه‌های زیرزمینی موشک‌های دور برد جمهوری اسلامی ایران در همه استان‌ها و شهرهای این مرز و بوم مستقر و آماده هستند و در اعماق ۵۰۰ متر زیر کوه‌های بلند قرار دارند.

فرمانده نیروی هوافضا سپاه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای ناامن از ثبات کامل برخوردار است، گفته است: این نتیجه تلاش شبانه روزی همه نیروهای مسلح از سپاه، بسیج، ارتش و نیروی انتظامی است و ملت ایران مطمئن باشد دشمن هیچ کاری از پیش نمی‌برد.وی تأکید کرد: ایران آغاز کننده هیچ جنگی نیست اما اگر اشتباهی از بیگانه سر زند، پایگاه‌های موشکی از اعماق زمین مانند آتشفشان فوران می‌کند و این برای دشمن خانمان سوز است.

حالا با گذشت حدود ۳ ماه از رونمایی از اولین شهر موشکی سپاه، امروز علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از یکی دیگر از شهرهای موشکی نیروی هوافضای سپاه بازدید کرده است.

در فیلم منتشره از این بازدید، موشک‌های مختلفی از جمله موشک بالستیک عماد با برد ۱۷۰۰ کیلومتر به عنوان جدیدترین موشک بالستیک ایران دیده می‌شود.

تصاویری از این شهر موشکی را در ذیل ببینید:

موشک ایران سپاه افسران

شهر موشکی دوم سپاه پاسداران

سپاه شهر موشکی افسران

شهر موشکی دوم سپاه پاسداران ایران

سامانه موشک انداز جدید روسیه که موجب تغییر شیوه جنگ در سوریه خواهد شد!

  یک مجله آمریکایی نوشت: سامانه “توس ۱” روسیه، شرکت کنندگان در ائتلاف بین‌المللی در سوریه را به تغییر شیوه جنگی خود وادار خواهد کرد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگذاری دانشجو ، مجله آمریکایی نشنال اینترست نوشت: سامانه موشک انداز روسی «توس ۱- بوراتینو» (TOS-1 Buratino) قادر است شرکت کنندگان در ائتلاف بین المللی در سوریه را به تغییر شیوه جنگی شان وادار کند، چون می تواند با یک بار آتشباری چند محله را با خاک یکسان نماید.
 عکس موشک روسیه

به نوشته این مجله آمریکایی، استقرار موشک انداز های توس ۱ می تواند قواهد جنگ را تغییر داده و کشورهای شرکت کننده در ائتلاف را به تغییر قواعد بازی در خاورمیانه وادار سازد.
تحلیلگر نشنال اینترست تاکید کرد که این سازمانه یک توپ خودکششی عادی نیست، بلکه دارای قابلیت های غیرعادی است و می تواند با شلیک موشک های ترموباریک (thermobaric) نیروهای پیاده را در مناطق بسته و کوهستانی هدف قرار دهد.
توس ۱ همچنین می تواند در یک مرحله آتشبار، اهدافی را در مساحتی بالغ بر ۲۰۰ تا ۴۰۰ متر مربع هدف قرار داده و آن را به تلی از خاکستر تبدیل نماید.

عکس سامانه های موشکی روسیه