مستند شوک

به این مطلب ستاره دهید

 حج و زیارت درباره حج ۹۵ بیانیه صادر کرد

آل-سعود-در-اداره-حج کاریکاتور

فش نیوز– سازمان حج و زیارت درحالی‌که وارد محدوده زمانی قرمز عملیات حج تمتع ۹۵ شده است، با انتشار بیانیه‌ای از دولت عربستان خواست در اسرع وقت نسبت به فراهم کردن زمینه مناسب برای اعزام حجاج ایرانی بر اساس شرایط سال‌های گذشته اقدام کرده و مانع انجام فریضه حج آنان نشود.
به گزارش فش نیوز به نقل از نامه ، در متن بیانیه این سازمان آمده است: «بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بر اساس وظایف خود مبنی بر فراهم ساختن تمهیدات لازم و برنامه‌ریزی زودهنگام برای اعزام حجاج ایرانی، از مدت‌ها قبل پیگیر انجام مذاکرات و امضای صورت‌جلسه توافق‌های حج امسال بوده است که پس از سه ماه تأخیر از جانب دولت عربستان در تعیین زمان ملاقات و صدور روادید برای اعضای هیأت حج جمهوری اسلامی ایران، سرانجام مذاکرات در تاریخ ۲۶ فرورین ۱۳۹۵ برگزار شد. لیکن با توجه به وعده‌های مسؤولان وزارت حج آن کشور در مورد رفع ابهامات موجود در پیش‌نویس توافقنامه، مقرر شد؛ وزارت حج عربستان نظر صریح وزارت امور خارجه و سازمان هواپیمایی سعودی را درباره‌ موارد ذیل اعلام کند تا هیأت ایرانی دوباره به آن کشور عزیمت کند:

۱ «چگونگی صدور روادید حجاج ایرانی با توجه به قطع روابط سیاسی دوجانبه از سوی عربستان.» یادآور می‌شود که در مذاکرات صورت‌گرفته، به هیچ وجه پیشنهادی از طرف سعودی درباره‌ چگونگی صدور ویزا اعلام نشده است.

۲ «انتقال حجاج ایرانی توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و هواپیمایی سعودی طبق سنوات گذشته.»

ضمناً علاوه‌بر موارد فوق، موضوع ارایه خدمات کنسولی و حمایت‌های حقوقی از حجاج ایرانی و تضمین امنیت و سلامت آن‌ها با توجه به حوادث سال گذشته همچنان مورد تأکید جدی جمهوری اسلامی ایران بوده است که دولت سعودی باید پاسخگو باشد.

لذا با توجه به ضیق وقت، جمهوری اسلامی ایران مصراً می‌خواهد که دولت عربستان در اسرع وقت نسبت به فراهم کردن زمینه مناسب برای اعزام حجاج ایرانی بر اساس شرایط سنوات گذشته اقدام کرده و مانع انجام فریضه حج آنان نشود.»

پنجشنبه گذشته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه رییس سازمان حج و زیارت دیدارهایی با جمعی از مراجع تقلید داشتند که برخی از آن‌ها مواضع صریحی نسبت به برخورد عربستان سعودی با حج ایرانی‌ها نشان دادند و بر اجرای حجی عزتمندانه و توأم با تامین امنیت زائران ایرانی تاکید کردند.

به دنبال این اعلام موضع، وزارت حج عربستان روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد مانع حضور شهروندان ایرانی برای شرکت در مراسم حج تمتع امسال نخواهد شد.

این وزارتخانه همچنین مدعی شد که مانع ورود هیچ مسلمانی به سرزمین‌های مقدس برای انجام مناسک حج تا زمانی‌ که آنها مطابق با قوانین رفتار می‌کنند، نخواهد شد و پادشاهی و مردم عربستان از ورود تمام حجاج از سراسر جهان استقبال خواهند کرد.

وزارت حج عربستان با ادعای اینکه ایران خود مانع از شرکت شهروندانش در مراسم حج امسال شده است، اعلام کرد: اما برگزاری مراسم دعای کمیل و مراسم‌های دیگر از قبیل برائت از مشرکین، مانع حرکت حجاج می‌شود.

منبع: ایسنا

آماده شدن احمدی نژاد در بهار ۹۵ برای رقابت با روحانی در بهار ۹۶

سپهر سیاست ایران بازهم باید خود را برای سخنان بی‌پروای احمدی نژاد آماده کند.

مصطفی داننده: همانطور که پیش بینی می‌شد احمدی نژاد و حلقه نزدیک به او در آغاز سال ۹۵ فعالیت‌های خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ آماده می‌کنند. رئیس جمهور سابق ایران در واکنش به سوال خبرنگاری در مورد حضور در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم گفت:« انشاالله سال ۹۶ همه همدیگر را خواهیم دید.»

پیش از این نیز احمدی نژادی‌ها خبر از حضور احمدی نژاد در انتخابات داده بودند و حتی اعلام کرده بودند که او با وعده یارانه ۲۵۰ هزار تومانی برای هر ایرانی وارد کارزار خواهد شد. آنگونه که از شواهد پیداست احمدی نژاد اطمینان پیدا کرده است که برجام به سرانجام نخواهد رسید و مردم از دولت روحانی سرخورده خواهند شد. همین ناکامی و سرخوردگی باعث می‌شود تا دوباره به سوی احمدی نژاد دست دراز کنند.

احمدی نژاد همچون دو انتخابات سال ۸۴ و ۸۸ قصد دارد با شعارهای اقتصادی با تاکید بر طبقه ضعیف جامعه برای خود رای کسب کند. رئیس جمهور سابق ایران با عدم حضور در انتخابات مجلس نشان داد که به فضای پارلمان علاقه‌ای ندارد و بیتشر دوست دارد در راس قوه مجریه حیات سیاسی خود را ادامه دهد. بسیاری از وزرایی که با احمدی نژاد کار کرده‌اند معتقد هستند که او آدم مشورت و کارهای تیمی نیست به خاطر همین نمی‌تواند به عنوان یک نماینده مجلس در پارلمان حضور داشته باشد. به این نکته هم باید دقت کنیم که احمدی نژاد همیشه دوست داشته است نفر اول باشد اما در مجلس کسی نفر اول است که همفکران بیشتری داشته باشد. احمدی نژاد به دلیل فقدان یک جریان سیاسی، به طور طبیعی نمی‌توانست جریان منتسب به خود را راهی مجلس کند و اگر با این پستوانه راهی مجلس می‌شد نهایتا تنها می‌شد او را نماینده مردم تهران در پارلمان خطاب کرد.

بر همین اساس او خود را آماده انتخابات ریاست جمهوری کرده است. حمله به برجام و دولت یازدهم با چاشنی شعارهای اقتصادی مانند یارانه ۲۵۰ هزار تومان مهم ترین استراتژی‌های احمدی نژاد برای انتخابات خرداد ۹۶ است.

عبدالرضا داوری مشاور پرحاشیه احمدی نژاد در این روزها بر این باور است که :« به جز احمدی نژاد هیچ کس توان تغییر ریل دولت روحانی را ندارد. ظرفیت شکست دادن روحانی در سال ۹۶ منحصر در محمود احمدی نژاد است.»

بدین ترتیب می‌توان گفت که محمود احمدی نژاد و یارانش در بهار سال ۹۵ خود را برای رقابت در بهار ۹۶ آماده می‌کنند. باید منتظر بود تا در ماه‌های پیش رو احمدی نژاد به طور رسمی وارد فضای سیاسی کشور شود و در مجامع عمومی به دولت روحانی بتازد. سپهر سیاست ایران بازهم باید خود را برای سخنان بی‌پروای احمدی نژاد آماده کند.

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای از صدور حکم پرونده بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده فساد نفتی در دادگاه بدوی خبر داد و گفت: دادگاه بدوی این سه متهم را مفسد فی الارض تشخیص داده و به اعدام محکوم کرده است.
****
سخنان جنجالی پروانه سلحشوری؛
جو مجلس دهم خیلی زود خانم نماینده را گرفت!
نماینده زن منتخب مجلس دهم: حجاب یک امر شخصی است/ زمان خیلی چیزها را تغییر خواهد داد!
عکس : پروانه سلحشوری نماینده اصلاح طلب

عکس : پروانه سلحشوری نماینده اصلاح طلب

پروانه سلحشوری نماینده اصلاح طلب منتخب مردم تهران در گفتگو با خبرنگار روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا بر خلاف آموزه های اسلامی  وقانون گفته است: انتخاب حجاب و پوشش را امری شخصی می دانم (نه یک امر اجباری) حق انتخاب پوشش یک حق ابتدایی برای زنان است و زمان خیلی چیزها را تغییر خواهد داد!!!
این سخنان عجیب به سرعت در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده داشت و موجب اعتراض مردم شد.

همین امر باعث شد سلحشوری به این مصاحبه واکنش دهد.

سلحشوری، ضمن ابراز ناخرسندی شدید از شیوه تدوین مصاحبه و منقطع کردن سخنانش توسط رسانه مذکور گفت: آنچه که منتشر شده تنها بخشی اندک از گفتگوی بنده با خبرنگار مذکور بود.

منتخب مردم تهران در مجلس دهم اظهار داشت: رعایت حجاب به عنوان یکی از دستورات دین مبین اسلام، برای زنان مسلمان امری ضروی و برخاسته از اعتقادات قلبی آنان است. هرچند ممکن است در شیوه اجرای این اصل، اختلاف سلایقی وجود داشته باشد، اما التزام به آن از سوی زنان مسلمان ایرانی امری بدیهی است.

سلحشوری افزود: بنده به عنوان یک زن مسلمان، پوشیدن چادر را مصداق بارز رعایت حجاب می دانم. حال ممکن است برخی ها پوشیدن مانتو و روسری را در رعایت این اصل، کافی بدانند. این، همان اختلاف سلایقی است که ممکن است وجود داشته باشد اما در اصل رعایت حجاب هیچ تشکیکی نمی توان و نباید داشت.

سرمقاله روزنامه «رای الیوم»/

توصیه آمریکا به اعراب درباره ایران

«آمریکا همزمان هم ۶ماه با ایران در عمان مذاکره می کند و به اعراب میلیاردها دلار اسلحه می فروشد و می گوید که جنگ با ایران تنها چند هفته دیگر است.»
افسران-جان کری

عکس سلفی جان کری با فیل

روزنامه «رای الیوم» در سرمقاله امروز خود به قلم «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته عرب نوشت: «سفر «جان کری» وزیر خارجه آمریکا به ریاض با هدف برطرف کردن ترس و نگرانی اعراب در پی اجرای «برجام» صورت گرفت.»
رای الیوم در ادامه سرمقاله خود آورد: «دیدار جان کری با مقامات سعودی و همتایان عرب که شتابزده خود را به ریاض رسانده بودند، با هدف اطمینان بخشیدن واشنگتن به آن‌ها صورت می‌گیرد و تاکیدی بر این مسئله باشد که آمریکا همپیمانان تاریخی خود را بعد از برداشتن تحریم‌ها از ایران‌‌ رها نخواهد نکرد.»

این روزنامه در ادامه افزود: «البته ناگفته نماند که هم‌پیمانی آمریکا با کشورهای عربی بعد از ۶۰ سال نتوانست تا فلسطین را به عنوان یکی از سرزمین‌های عربی از اشغالگران‌‌ رها کند. حالا هم که جان کری برای تاکید به این همپیمانی به ریاض آمده تنها حرف‌های تکراری مانند اینکه «ما دوست هستیم» «ما همپیمان هستیم» را به عرض آن‌ها برساند.»

رای الیوم افزود: «اعراب باید بدانند تنها منافع هستند که خط مشی سیاست خارجی آمریکا را جهت می‌دهند و نه اصول و ارزش‌ها؛ چرا که همین آمریکایی‌ها هستند که همزمان هم شش ماه با ایران در عمان مذاکره می‌کنند و هم ناوهای هواپیمابر را به خلیج [فارس] اعزام می‌کنند و به اعراب ده‌ها میلیارد اسلحه می‌فروشند و اعلام می‌کنند که جنگ با ایران تنها چند هفته دیگر است آخر هم توافق هسته‌ای شکل گرفت.»

این روزنامه در ادامه نوشت: ««الجبیر» وزیر خارجه سعودی ایران را حامی اول تروریسم می‌خواند در حالی که خود را به فراموشی زده که ده هاست آمریکا و اسراییل از تروریسم حمایت می‌کنند و چندین کشور عربی را تنها در عرض چند سال به کشورهای شکست خورده تبدیل کردند.»

این روزنامه افزود: «الجبیر اشتباه بزرگی مرتکب شد آن زمان که گفت «من آمریکا را هیچ وقت شانه به شانه با ایران نخواهم دید چرا که ایران حامی اول تروریسم است»؛ در حالی که همین آمریکا خود حامی اول تروریسمی به نام اسراییل است و مشخص شد که الجبیر با این سخنان از شانه به شانه بودن آمریکا با اسراییل خوشش آمده است.»

رای الیوم ادامه داد: «ایران که از سوی الجبیر به حامی تروریسم متهم می‌شود، در تشکیل دولت مانند کشورهای حوزه خلیج [فارس] عمل نمی‌کند و دولت خود را بر پایه انتخابات تشکیل می‌دهد. ایران که آمریکا برای دور شدن از جنگ «گفتگو» را انتخاب کرد و این مسئله تنها به خاطر مسلح بودن ایران به سلاح پیشرفته و بومی و داشتن توانایی سیاسی بالا و تکنولوژی هوافضاست که قادر است تا ده‌ها مقابل دشمن بایستد.»

این روزنامه افزود: «خبرگزار رویترز گزارش داد که یکی از همراهان جان کری در سفر به ریاض به اعراب گفته بود «بهتر است با ایران از در مذاکره و آشتی وارد شوید.» آیا این تنها دعوت دوستانه است یا نصیحت؟ در واقع نصیحت آن‌ها به این حقیقت است که ابرقدرت‌هایی که در ‌‌نهایت از در مذاکره با ایران وارد شدند قطعا دست بر‌تر از شما اعراب خلیج [فارس] دارند پس چه بهتر که شما هم از در مذاکره با ایران وارد شوید.»

رای الیوم افزود: «جان کری در سفر به ریاض یک کلمه هم که بدی ایران را برساند را بیان نکرد همانطور که سخنان خود درباره سرنوشت بشار اسد را مثل سابق بیان نکرد ولی نمک به زخم سعودی‌ها پاشید و به آن‌ها گفت که «برخی مویدان» بشار اسد «وی را بخشی از آینده سوریه می‌دانند ولی این غیر ممکن است.»»

این روزنامه ادامه داد: «سفر جان کری به ریاض کار را خراب کرد و نه تنها ترس و نگرانی اعراب را برطرف نکرد بلکه نگرانی‌های آنان را به افسردگی مزمن و به بیماری تشنج عصبی (Panic attacks) تبدیل کرد.»

این روزنامه در پایان افزود: «ای اعراب! بخود بیایید و با ایران مذاکره کنید و آمریکا را که از پشت به شما خنجر زده را‌‌ رها کنید. به عقل خود رجوع کنید و ببینید صدام و ارتشش که به خاطر شما با ایران هشت سال جنگید دیگر در میان شما نیست. وقت آن است که به خود بیایید و بومی سازی نیازهای خود را کلید بزنید!»

***///***

ادعای عجیب مقام اماراتی: اوباما شیعه است!

فـش نیوز – ادعای عجیب معاون فرمانده پلیس دبی مبنی بر شیعه بودن رئیس جمهور آمریکا، با موجی از واکنشهای تمسخر آمیز کاربران عرب در شبکه های اجتماعی همراه شد.

ادعای عجیب مقام اماراتی: اوباما شیعه است!به گزارش سرویس بین الملل میزان؛ پایگاه خبری شبکه العالم گزارش داد: “ضاحی خلفان” ادعا کرد که “باراک اوباما” اصالتاً شیعه است، و اسرائیل به اوباما برای تصدی ریاست جمهوری آمریکا کمک کرده است تا در مقابل ایران بایستد !!

خلفان در توییتر خود نوشت: صهیونیست ها فردی را که اصالت شیعی و نژاد کنیایی دارد، روی کارآورده اند تا خطرات ایران را از خود دور کنند.

خلفان در ادامه ادعاهای عجیب خود اظهار داشت: شاید حسن روحانی رئیس جمهور ایران از اوباما برای سفر به تهران دعوت کند و انتظار می رود که اوباما به قم و مشهد سفر کند، و از حسینیه های بزرگ ایران دیدن کند.

کاربران تویتر سخنان خلفان را به تمسخر گرفتند و یکی از این کاربران به نام زیاد نوشت: از پرستار ضاحی خلفان خواهش می کنیم که داروهای بیماری روانی وی را سر وقت به وی بدهد!

کاربری دیگر به نام حزام نوشت: هر رئیس جمهوری در آمریکا بدون در نظر گرفتن اصالتش می تواند با ایران دشمنی کند .

سیف العراقی نیز اظهار داشت: اوباما چگونه شیعه است، در حالی که پدرش بی دین بود.

حسن عبادی هم تأکید کرد: خلفان ! تو باید در بیمارستان روانی بستری شوی. به خدا قسم تو از لغو تحریم های ایران عصبانی هستی.

محمد المعشنی نوشت: برخی از مردم مصر می گویند که اوباما اخوان المسلمینی است و تو هم می گویی که شیعه است .. پس حرف چه کسی را باور کنیم؟!

هادی العیثان هم نوشت: پُرحرفی باعث کم عقلی می شود.

///
جان کری:

تبادل زندانیان ارتباطی به مذاکرات هسته ای نداشت/ تمام راه‌های ایران برای ساخت بمب هسته ای بسته شد

فـش نیوز به نقل از میزان- وزیر خارجه آمریکا بعد از قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام توسط محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران در مقر اروپایی سازمان ملل حضور پیدا کرد و گفت: امروز یک بار دیگر برای همگان اهمیت دیپلماسی مشخص شد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا بعد از شروع رسمی اجرای برجام در بیانیه ای که در حضور خبرنگاران در وین قرائت شد گفت: ما امروز یک بار دیگر یادآوری کردیم که دیپلماسی چه اهمیتی دارد. بعد از سالهای مذاکره هم در راستای مذاکرات هسته‌ای و هم در راستای نگاه به مشکلات دیپلماتیک بلند مدت، در نهایت ۴ شهروند آمریکایی که به طور ناعادلانه! در ایران زندانی شده بودن به آغوش خانواده خود بازگشتند.

وی افزود: این دو مسیر مذاکره(مذاکرات هسته‌ای و تبادل زندانیان) به هم ارتباطی نداشتند و تردیدی نیست که بعد از اینکه دو طرف در مذاکرات هسته ای به یکدیگر نزدیکتر شدند سرعت تلاشهای انساندوستانه برای آزادی این زندانیان افزایش یافت.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد؛ امروز بعد از ۲٫۵ سال مذاکره، آژانس راستی آزمایی کرد که ایران در چارچوب برنامه جامع مشترک ایران به تعهدات خود عمل کرده است. نمایندگان آژانس فردا به ایران خواهند رفت. ایران قدمهای بزرگی برداشته است که بسیاری تردید داشتند این گامها حتی عملی شود.

وی تاکید کرد که ابعاد واقعی این موفقیت سالهای آینده مشخص خواهد شد.

کری در ادامه گفت: ما تحریمها را بلافاصله برخواهیم داشت. از امروز ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ به روز اجرای برجام رسیدیم. امروز به لحظه‌ای رسیدیم که تعهدات ایران از روی کاغذ خارج و به مرحله اجرا درآمده است. امروز با اطمینان می‌توانیم بگوییم که همه راههای ایران برای رفتن در مسیر ساخت سلاح و مواد شکافت پذیر بسته شده است.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد؛ قدمهایی که ایران برای محدود شدن برنامه هسته‌ای خود برداشته است برنامه هسته‌ای این کشور را به طور اساسی تغییر داده است.

کری گفت: راستی آزمایی مثل گذشته ستون فقرات این توافق است و خوشحال هستیم که ایران به تعهداتش عمل کرده و تاکنون همه گامهایی که باید براساس توافق برمی‌داشت را برداشته است و ما نیز به تعهدات خود عمل می‌کنیم.

وی در پایان از دولت اتریش، دولت سوئیس و همچنین دولت عمان به خاطر تلاشهایشان برای حصول توافق تشکر و قدردانی کرد.

—-

تا ساعاتی دیگر صورت می‌گیرد

گفت‌و‌گوی تلویزیونی روحانی با مردم بلافاصله پس از قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران بلافاصله و پس از قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام گفت‌وگوی تلویزیونی زنده با مردم خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران امروز بلافاصله پس از قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام در وین، با مردم گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی خواهد داشت.

این گفت‌و‌گو از برخی شبکه‌های تلویزیونی از جمله شبکه خبر پخش می‌شود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به‌همراه علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سیدعباس عراقچی و حسین جابر انصاری صبح امروز تهران را به‌مقصد وین ترک کردند.

گفته می‌شود در نشست مشترکی با حضور وزرای خارجه ایران و آمریکا و همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با قرائت بیانیه‌ای برجام اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام/*

/////

توقیف دو فروند شناور رزمی آمریکایی در خلیج فارس توسط سپاه

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه از توقیف دو فروند شناوری رزمی امریکایی و دستگیری سرنشینان آن توسط واحدهای شناوری رزمی این نیرو در خلیج فارس خبر داد .

آرم سپاه پاسداران افسران

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد : در ساعت ۱۶:۳۰ سه‌شنبه مورخ ۲۲/۱۰/۹۴ دو فروند شناور رزمی امریکایی حامل ده تفنگدار مسلح که وارد آب های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در حوالی جزیره فارسی شده بودند، توسط واحدهای شناوری رزمی منطقه دوم نیروی دریایی سپاه توقیف و به جزیره فارسی منتقل شدند . بنابراعلام روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در هنگام توقیف این شناورها ، ناوگروه هواپیما بر “ترومن” امریکا در جنوب شرقی جزیره فارسی و در آب های بین المللی نزدیک محل توقیف شناور حضور داشته است . همچنین نیروی دریایی سپاه اعلام کرده است در زمان توقیف شناورهای رزمی امریکایی ، ناوگروه هواپیمابر “شارل دوگل “فرانسه نیز در شمال شرقی جزیره فارسی در آب های بین المللی در حال گشت زنی بوده است . روابط عمومی نیروی دریایی سپاه یادآور شده است : سرنشینان شناورهای امریکایی شامل ۹ مرد و یک زن با برخورد اسلامی رزمندگان منطقه دوم دریایی سپاه در سلامت کامل در محل مناسبی مستقر شده اند . انتهای پیام/

—-

ظریف به بالاتر از ترکیه گفت که یک ایرانی را تهدید نکنید

سخنگوی دولت در واکنش به اظهارات اردوغان گفت: اظهارات رئیس جمهور ترکیه بحث برانگیز و نادرست است. ظریف به بالاتر از آنها گفته است که یک ایرانی را تهدید نکنید.

عکس سیاسی

به گزارش مهر، محمد باقر نوبخت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران در مورد تاخیر ارائه لایحه بودجه ۹۵ به مجلس گفت: ما در دولت تنظیم دو برنامه را در دستور کار داشتیم و به احترام مجلس و به خواست آنان، احکام و موارد تکراری در برنامه ششم را جمع و تقسیم کردیم، چرا که بررسی تبصره ها وقت زیادی می گیرد، اما متاسفانه مجلس محترم به فوریت لایحه احکام دائمی برنامه ششم رای نداد.

به دلیل تاخیر ۴۸ ساعته از مجلس عذرخواهی می کنم!

وی با بیان اینکه تنها دو روز از تاخیر ارائه بودجه به مجلس گذشته است، گفت: من به دلیل این تاخیر ۴۸ ساعته از طرف دولت عذرخواهی می کنم.

نوبخت با اشاره به تاخیر بررسی بودجه ۹۴ در مجلس گفت: سال گذشته که دولت به موقع لایحه بودجه را تقدیم کرد، این لایحه چه زمانی به دست ما رسید؟ کشور آنقدر دارای مسائل مختلف است که پرداختن به این مسائل وجهی ندارد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: بر روی لایحه بودجه ۹۵ کار متقنی انجام شده و مطابق با اسناد فرادستی است.

PMD بسته نشود، برجام اجرایی نخواهد شد

وی همچنین در خصوص PMD گفت: ۲۴ آذر قرار است PMD بسته شود یا نشود. مقام معظم رهبری رویکرد نظام را مشخص کرده اند، لذا اگر پرونده PMD بسته نشود، برجام اجرا نخواهد شد.

نوبخت افزود: حال از ما پرسیده می شود بودجه در شرایط تحریم است یا پساتحریم؟ و اگر بودجه را در شرایط پساتحریم ببندیم، می گویند چقدر ذوق زده بودجه بسته شده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت در تنظیم بودجه منطقی عمل کرده و شب و روز برای آن کار کرده است، گفت: در سازمان مدیریت و برنامه ریزی، پیشنویس لایحه را دادیم، اما در دولت اظهارنظرهایی بر روی این پیش نویس می شود. اعداد و رقم ها بالا و پایین می رود، لذا در خصوص عدد و رقم ها در بودجه ۹۵، در آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به جلسه روز گذشته عراقچی با نمایندگان ۱+۵ گفت: ایشان از این جلسه راضی بود و موضوع ما هم این است که آن پرونده در آژانس بسته شود.

نوبخت در مورد گزارش آمانو نیز گفت: گزارش آمانو گزارشی برای شورای حکام  است و این گزارش نشان می دهد که فعالیت هسته ای ایران صلح آمیز است. لذا امیدواریم که این پرونده در آژانس بسته شود که اگر بسته شود ما  باید اقداماتی انجام دهیم. پس از این اقدامات در آینده ای نزدیک تحریم ها برداشته خواهد شد.

سخنگوی دولت همچنین در واکنش به اظهارات اخیر اردوغان گفت: اظهارات رئیس جمهور ترکیه بحث برانگیز و نادرست است.

وی افزود: وی در مردادماه یک مکالمه تلفنی با رئیس جمهور داشت و اظهارنگرانی کرد که یکی از رسانه های ایرانی مطلبی درباره ایشان و خانواده اش نوشته است. آقای رئیس جمهور هم گفتند این رسانه ها برای هر کسی می نویسند و باید ظرفیت داشته باشیم. در همین حد صحبت شد و این مکالمه نیز موجود است.

نوبخت با بیان اینکه امروز ادعا می شود که تهدیدی صورت گرفته و یا اینکه هشدار داده اند چنین چیزی نیست. آقای ظریف به بالاتر از آنها گفت که هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکنید ضمن اینکه اصلا تهدید نبود بلکه حاشیه ای بود که در یک مسئله مطرح شد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: این سوال برانگیز است که مشاوران آقای اردوغان چه مشاوره ای به ایشان می دهند؟ ترکیه امروز هم با عراق درگیر است هم با روسیه و هم با سوریه و در این معضلات می خواهند ایران را هم اضافه کنند. این فرافکنی است که مشکلات آنها را بیشتر می کند.

وی گفت: از اینکه ملت مسلمان و بزرگ ترکیه یک حزب اسلام گرا را مورد لطف خود قرار دادند و اینکه دیپلمات های مسلمان در عرصه کشورداری گسترش پیدا کنند، خوشحال می شویم که باید نتیجه چنین دولت هایی منتهی شود به تحکیم روابط با همسایگان و به نمایش گذاشتن چهره صلح و دوستی از اسلام.

نوبخت با طرح این سوال که مشاوران دولت ترکیه این دولت را دارند به کجا می برند؟ گفت: امروز ترکیه در مضان حمایت از داعش قرار گرفته است، این اتهام کسی نیست، داعش چهره منفور ضد اسلامی است و دولت محترم ترکیه کار زیادی دارد و ما هم مایلیم مشاوران این دولت، راهنماهای بهتری داشته باشند.

اختصاص ۱۶۰ میلیارد تومان در هر ماه برای پرداخت دیون بازنشستگان فولاد

سخنگوی دولت همچنین در ادامه این نشست خبری درباره پرداخت دیون بازنشستگان فولاد گفت: از سال های پیش اختلافی درباره مدیریت این صندوق وجود دارد. در بند ۳ تبصره ۳ قانون بودجه سال ۹۴ مطرح شد که همه سهام و مطالبات این صندوق که به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتقل می شود، از محل فروش سهام دیگر کارخانجات مطالبات این صندوق پرداخت شود که اختلاف نظری بین وزارت دارایی و تعاون در مقدار این مطالبات وجود دارد که به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ماموریت داده شد تا بین این دو وزارتخانه حکمیت کند.

وی با بیان اینکه چند جلسه در این خصوص تشکیل شده است، اظهار کرد: امروز در مرحله صورتجلسه هستیم و بازنشستگان فولاد از این صندوق که الان خالی است باید حقوق بگیرند.

نوبخت گفت: سازمان مدیریت از یک محلی به صورت تنخواه این مطالبات را پرداخت خواهد کرد و از شهریور ماه که مساله به سازمان واسپاری شده، هر ماه بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان حقوق این عزیزان را پرداخت می کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تاکید کرد: تخلفی در این صندوق صورت نگرفته و اختلاف حقوقی نیز برطرف خواهد شد.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این سوال که گفته شده است رئیس جمهور به دلیل نارضایتی از برنامه ششم در جلسات مجمع حضور پیدا نمی کند، گفت: آقای رئیس جمهور در عرصه بحث توسعه صاحب نظر است و کتابی در این مورد دارد که تاکنون ۶ بار تجدیدچاپ شده است و در این کتاب استراتژی توسعه دین محور با نگاه تولید دانش و توسعه صادرات اعلام شده است که در اولین برنامه توسعه دولت نیز این مسائل در نظر گرفته خواهد شد.

وی با بیان اینکه آقای رئیس جمهور برنامه خود را برای اجرای اسناد بالادستی در برنامه توسعه مشخص کرده است، توضیح داد: ولی اینکه در سیاست کلی اهداف ریز بیان شود و وارد جزئیات شوند، درست نیست. هر کدام از این مسائل سیاست کلی، اهداف ریز و برنامه ها معانی متفاوتی دارد.

وارد شدن به اهداف و برنامه‌های ریز در تعیین سیاست‌های کلی نادرست است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به اینکه سیاست های کلی توسط مقام معظم رهبری تعیین می شود، خاطرنشان کرد: این برنامه ها بر اساس دیدگاه رهبر معظم انقلاب نوشته می شود و انشاءالله آقای رئیس جمهور نیز وقت مناسب برای حضور در جلسات مجمع را خواهند داشت.

واکنش نوبخت به سه کارته شدن برخی از وزرا

نوبخت همچنین در خصوص سه کارته شدن تعدادی از وزرا گفت: مجلس محترم سوالاتی را مطرح می کنند و اگر قانع نشوند در ارتباط با عدم قانع نشدن، اظهارنظر می کنند. دو وزیر ما امروز چنین وضعیتی دارند البته این به معنی استیضاح نیست و در این خصوص باز هم از مجلس شورای اسلامی تشکر می کنم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در پاسخ به این سوال که چرا پروژه های عمرانی راکد است، تصریح کرد: به میزان افزایش درآمدهای نفتی در تکمیل طرح های عمرانی فعال تر عمل خواهیم کرد ولی این به معنای این نیست که کاهش را از اعتبارات عمرانی داشته باشیم.

وی افزود: شما گزارش بنده را شنیدید که برای خروج از رکود بخشی از منابع را برای تحریک تقاضا بر روی طرح های عمرانی متمرکز کرده ایم.

هنوز پروژه‌های عمرانی راکد است

سخنگوی دولت با بیان اینکه تا اول آذر حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نقدی به طرح های عمرانی پرداخت کرده ایم، گفت: یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای طرح های مربوط به حوادث داده ایم، ۳ هزار میلیارد تومان مطالبات پیمانکاران را پرداخت کرده ایم و ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان هم برای مهار آب های مرزی دادیم که مجموعا بیش از ۲۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان می شود. در حالی که این رقم از سال ۹۲ که حدود ۲۱ تا ۲۲ هزار میلیارد تومان بود، افزایش یافته است.

نوبخت با بیان اینکه هنوز پروژه های عمرانی راکد است، اظهار کرد: ما از هزینه های جاری صرف نظر می کنیم تا بیشتر به طرح‌های عمرانی پرداخته شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور همچنین در خصوص کارت های خرید کالا گفت: علت آنکه بانک مرکزی برای کارت‌های اعتباری امکان خرید کالاهای داخلی و خارجی را گذاشته است، آن  است که بر اساس توانایی پرداخت، اقساط صاحبان کارت، تا چند برابر درآمد هر ماه خود هزینه کنند و اقساطش را بپردازند و این به نفع خریدار است.

سخنگوی دولت گفت: برای خرید کالاهای داخلی مشتریان می توانند به تولیدکنندگان چک بدهند و دریافت کننده، چک آنها را در بانک نقد کند ولی درباره کارت های اعتباری ما در اصل حقوق افراد را زودتر به آنها داده ایم.

وی با بیان اینکه این کارت حقوق افراد است که پیشاپیش به آنها داده می شود، توضیح داد: برای خرید کالاهای داخلی ۱۲ درصد سود و برای خرید اجناس خارجی ۲۱ درصد سود گرفته می شود و این یک راهکار عملی برای ممنوعیت خرید کالاهای خارجی است.

دستگاه های نظارتی بر نحوه واگذاری آلومینیوم المهدی نظارت داشتند

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که عده ای به واگذاری واحد آلومینیوم المهدی معترض بودند، افزود: من از این موضوع و از اینکه عده ای از کارکنان آن بیکار شدند، بی خبر هستم، اما مسیر قانونی برای واگذاری این کارخانه طی شده است و دستگاه های نظارتی نیز در این واگذاری حضور داشته اند.

وزارت بهداشت فعالیت خود را برای مهار آنفولانزا تقویت کند

نوبخت همچنین در خصوص شیوع آنفولانزا گفت: خسارت جانی داشتیم و وزارت بهداشت نیز بسیج شده تا این بیماری را مهار کند.

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت و درمان باید فعالیت های خود را در این زمینه تقویت کند که این کار در حال انجام است.

خروج از رکود نیازمند رشد اقتصادی بالای ۷ درصد است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی همچنین در واکنش به رکود در دولت تصریح کرد: برای خروج از رکود و اینکه مردم رشد اقتصادی را سر سفره خود احساس کنند، نیاز به رشدهای بالای ۷ درصد است ولی همین که رشد اقتصادی مثبت شده است، قابل تأمل است و آقای رئیس جمهور از هیچ یک از وعده هایی که داده اند، عدول نمی کنند.

امیدواریم اختلاف نظر فی‌مابین شورای نگهبان و وزارت کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیک حل شود

وی همچنین در خصوص رأی گیری الکترونیکی گفت: امیدواریم اختلاف نظر فی مابین شورای نگهبان و وزارت کشور حل شود و در این زمینه وزارت کشور دغدغه های حقوقی شورای نگهبان را حل می کند.

سفر رئیس جمهور به اروپا قطعی نشده است

سخنگوی دولت در خصوص سفر رئیس جمهور به اروپا نیز افزود: این سفر قطعی نشده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی همچنین در مورد سفرهای هیات خارجی به تهران نیز ادامه داد: مذاکراتی در این سفرها صورت می گیرد، اما همه امضاهای قراردادها موکول به رفع تحریم‌ها است و ما از زمان فعلی به نحو مطلوبی در حال استفاده هستیم.

نوبخت با بیان اینکه بعد از رفع تحریم ها انواع سرمایه گذاری ها در کشور صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: یکی از محل هایی که سرمایه گذاری در آن صورت می گیرد، اشتغال است. اینکه بگوییم قیمت نفت کاهش می یابد و برنامه های بعد از تحریم، قابلیت اجرا ندارد، نگاه واقع بینانه ای به فرصت های آینده نیست.

وی در خصوص حوادث روز دانشجو و لغو برخی سخنرانی ها نیز گفت: دولت علاقه مند نیست هیچ یک از جناح‌های سیاسی اینقدر خودپسند باشند که جز به سلیقه خود هیچ کس دیگری را قبول نکنند و اجازه اظهارنظر ندهند. دولت سیاستی غیر از این دارد.

در صورت کمبود منابع، طرح‌های عمرانی را واسپاری می‌کنیم

سخنگوی دولت گفت: هر چه قیمت نفت بیشتر باشد، منافع بیشتر می شود ولی در صورت کاهش درآمد باید از محل دیگری این موضوع جبران شود که در سال ۹۵ مصمم هستیم بخشی از طرح های عمرانی که در دست دولت است را واسپاری کنیم. حتی طرح های نیمه تمام را می توان به بخش غیردولتی واگذار کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در خصوص توسعه گردشگری حلال نیز عنوان کرد: برنامه های وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان فرهنگی و گردشگری در مورد توسعه گردشگری حلال در برنامه ششم دیده شده که جزئیات آن را بعدا اطلاع رسانی می کنیم.