خانه 4 زنان 4 هزینه ای وی اف در سال 96

هزینه ای وی اف در سال 96

خانومهای عزیز برای دستیابی به جدیدترین اخبار از ای یو اف عضو کانال تلگرام شوید

برای عضویت رایگان وراحت اینجا را لمس کنید ویا اینکه دریک صفحه خالی درتلگرام  آیدی iuiivf@   ادد کنید وبه راحتی عضو کانال تلگرامی ما باشید

//////////////////

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران:

انجام ivf برای درمان ناباروری در کشور رایگان شد/ بررسی موضوع اهدای اسپرم در وزارت بهداشت

فـش نیوز:استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در حال حاضر هیچ اعزامی به خارج از کشور برای درمان نازایی نداریم چراکه ایران در زمینه درمان نازایی جزو کشورهای یشرفته است.

به‌گزارش فـش نیوز به نقل از خبرگزاری فارس؛ اشرف آل یاسین استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در مورد اهدای تخمک، جنین و اجاره رحم در کشور قانون داریم و این اقدامات با تایید پزشکی قانونی، دادگاه و مشاوره روانپزشکی انجام می شود، البته شرایط اهدای اسپرم نیز در حال بررسی در وزارت بهداشت است.

وی با اشاره به انجام ۲۵۰ مورد ivf رایگان در کشور با توجه به ابلاغ دولت در سراسر کشور، افزود: ۲۰ بخش نازایی تا پایان سال در کشور راه اندازی و ۳۵ بخش دانشگاهی و دولتی در این زمینه تجهیز می‌شوند.

متخصص زنان و زایمان گفت: در حال حاضر هیچ اعزامی به خارج کشور برای درمان نازایی نداریم چراکه کشور پیشرفته در درمان نازایی هستیم.

رئیس پانزدهمین کنگره زنان و مامایی ایران گفت: انجام ivf رایگان با توجه به وضعیت مالی بیمار اولویت بندی می شود.

جهت عضویت درکانال تلگرامی اخبار بانوان ای وی اف اینجا را لمس کنید

*********

فــش نیوز :امروزه راهکارهای زیادی برای درمان ناباروری به زوجین پیشنهاد میگردد و هر ساله هزاران کودک در اثر راه‌های کمک باروری بدنیا می‌آیند. پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی باعث شده تا ناامیدی زوج‌های زیادی که بچه دار نمیشوند به امیدواری تبدیل شود . بصورت متوسط از هر ۵ زوج که از روش‌های کمک باروری استفاده می‌کنند، یک زوج بچه‌دار می‌شود.
یکی از روشهای درمان ناباروری روش لقاح آزمایشگاهی یا آی وی اف (IVF) میباشد و از قدیمیترین و اثربخش ترین روشهای کمک باروری میباشد .
از آنجا ییکه احتمال رسیدن و لقاح  سلول جنسی نر (اسپرم) و سلول جنسی ماده (تخمک) در درون لوله آزمایش بیشتر از محیط شانسی درون رحم است . از این روش برای بالا بردن میزان احتمال باروری استفاده می‌شود.  بطوریکه تخمک‌های رسیده از زن گرفته میشود و درون ظرف داخل آزمایشگاه با اسپرم لقاح داده  میشود. تخم حاصل پس از گذشت ۳ تا ۵ روز از لقاح در درون  رحم قرار داده می‌شود.

سن مناسب برای ای وی اف

سن مناسب برای درمان ناباروری بین ۲۰ تا ۳۵ سالگی است و افراد در محدوده سنی ۲۵ تا ۳۵ سالگی بهترین نتیجه را از درمان می‌گیرند.

درصد ناباروری:

طبق منابع موجود نسبت ناباروری به تفکیک جنسیت نشان می‌دهد که ۴۰ درصد آقایان، ۴۰ درصد خانم‌ها و ۱۵ درصد نیز مربوط به عوامل مشترک است

هزینه درمان تشخیص لانه گزینی و تخمک اهدایی:

هزینه‌های درمان ناباروری توان خانواده‌ها را متوقف می‌کند و اگر به این هزینه‌ها PGD یا تشخیص پیش از لانه‌گزینی را نیز اضافه کنیم که حدود ۲ تا ۳ میلیون تومان می‌شود رقم سرسام‌آوری به دست می‌آید. از طرفی گاهی زوجین به تخمک یا جنین اهدایی نیز نیازمندند که آن نیز ۲ تا ۳ میلیون تومان رقم را افزایش می‌دهد

تاثیر استرس در باروری:

استرس یکی از عواملی است که در ناباروری مؤثر است و نقش آن در ایجاد ناباروری به صورت علامت سؤال است زیرا استرس می‌تواند نتیجه را به تعویق بیندازد اما خود عامل اصلی ناباروری نیست

هزینه درمان میکرواینجکشن:

میکرواینجکشن برای هر بار ۲ میلیون تومان هزینه دارد که کنار آن باید بحث‌های تشخیصی و داروها را نیز مد نظر داشت، علاوه بر این آندومتریوز موضوعی است که ممکن است در کنار این مسئله پیش آید و همچنین تخمدان پلی‌کیستیک، فیبرون و لاپاراسکوپی هزینه‌های درمان را افزایش می‌دهد.

درمان ناباروری…:

معاون پژوهشگاه رویان، درباره درمان‌های ناباروری می‌گوید: در موضوع درمان‌های ناباروری به طور قطع و یقین همسطح پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا در حال حرکت هستیم. هم از جهت تجهیزات، هم از جهت نوع درمان و هم از لحاظ وسایل مصرفی و محیط کشت و … به صورت خیلی معمولی در حال انجام است.

هزینه درمان با روش ای وی اف:

معمولاً هزینه یک سیکل IVF در مراکز درمان ناباروری با قیمت مناسب ۲ تا ۳ میلیون و گاهی به ۸ میلیون تومان می‌رسد که بسته به نوع روش و کیفیت و خصوصی یا دولتی بودن مرکز دارد. همچنین یک میلیون تومان هزینه دارو برای این زوجین است که توسط بیمه‌ها پوشش داده نمی‌شود.
مراحل  درمان با روش  ‌آی وی اف:
    تجویز داروهای باروری برای مادر : با نزدیک به شروع دوره ماهانه مادر، داروهای باروری برای او تجویز می‌شود تا تخمدان جهت آزاد کردن چندین تخمک رسیده ، تحریک گردد  (بطور معمول یک تخمک در هر ماه آزاد میگردد ) برخی مواقع نیز ممکن است برای جلوگیری از آزاد شدن زودهنگام تخمک‌، مجبور به استفاده از هورمون‌هایی مخصوص گردند. مادر باید برای اندازه‌گیری سطح خونی هورمون‌ها بطور مرتب به پزشک خود مراجعه کند تا بررسی شود که چه زمانی تخمک‌هایش رسیده شده‌اند.
–    جدا سازی تخمک رسیده شده :بمحض  کامل شدن تخمک‌ها، پزشک بوسیله سوزنی باریک که از دیواره مهبل وارد تخمدان مینماید  (تحت بیهوشی)؛ تخمک‌ها را خارج میکند. (که برای مشخص گردیدن جای تخمک‌ها معمولا سونوگرافی انجام میگیرد) پس از آن  پزشک تخمک‌ و اسپرم‌های همسر درون ظرفی در آزمایشگاه ترکیب می‌کند.
–    انتقال تخم لقاح یافته به رحم : پس از ۲  تا ۵ روز  تخم‌های بارور شده بشکل توپی از سلول‌ها درمی‌آیند که جنین نام دارد.  پزشک ۲ الی ۴ عدد از این جنین‌ها را با کاتتر باریکی از طریق گردن رحم به داخل رحم منتقل می‌کند. ( چنانچه  جنین‌های بیشتری تشکیل شده باشد، فریز میگردند تا در صورت عدم موفقیت عمل آی.وی.اف در دوره‌های بعدی دوباره به رحم منتقل گردند .) اگر درمان موفقیت‌آمیز باشد، جنین در داخل دیواره رحم لانه‌گزینی می‌کند و به رشد خود ادامه می‌دهد تا نوزاد متولد شود.
۲ هفته بعد از زمان قرار گرفتن جنین در رحم، مادر می‌تواند با انجام تست خون بارداری از موفقیت لانه‌گزینی مطمئن شود.
چه زمانی ‌آی.وی.اف پیشنهاد میگردد ؟
روش آی.وی.اف معمولا بعنوان اولین راه  درمان و بهترین روش درمانی در:
– انسداد دوطرفه لوله‌های فالوپ تخمدان
– وجود  اندومتریوز،
– ناباروری بدلیل مشکلات گردن رحم
-‌اختلال در تخمک‌گذاری
-ناباروری با علت نامشخص.
– کم بودن میزان اسپرم در مرد .
طول درمان درآی.وی.اف
تقریبا بین ۴ تا ۶ هفته زمان میبرد که دوره درمان با آی وی اف کامل گردد . چند هفته باید صبر کرد تا تخمک‌ها رسیده شود. تقریبا  نصف روز زمان میبرد  تا تخمک و اسپرم از زن و مرد گرفته شود  و در آزمایشگاه لقاح داده  شود. ۲ تا ۵ روز هم باید صبر کرد تا جنین را به داخل رحم مادر وارد شود، البته همان روز مادر مرخص شده و می‌تواند به منزل برود.
عوارض و معایب آی.وی.اف
گران بودن آی وی اف : بارور کردن تخمک‌ در آزمایشگاه نیاز هزینه زیادی دارد .بین ۵تا۸میلیون تومان-احتمالاً جهت تعیین جنسیت نیز درحدود ۱۰تا۱۲میلیون تومان میشود.
امکان بروز دوقلویی یا چند قلویی در روش آی وی اف : بدلیل اینکه  معمولا بیشتر از یک جنین در رحم گذاشته می‌شود، معمولا شانس دو یا چند قلویی ۰۲ تا ۰۴ درصد افزایش می‌یابد البته تحقیقاتی در حال انجام است تا به روشی از چند قلویی در‌آی.وی.اف جلوگیری کنند.
احتمال وقوع بارداری خارج رحمی بیشتر میگردد :  آی.وی.اف مانند بقیه روش‌های کمک باروری، احتمال حاملگی خارج رحمی زیادی دارد. این حالت وقتی رخ می‌دهد که جنین به داخل لوله‌های رحمی یا محفظه شکم رفته و به جای رحم در آنجا لانه‌گزینی کند.
تحریک تخمدانها : زنانی که داروهای باروری استفاده می‌کنند در برخی موارد  دچار علایم بیش تحریکی تخمدان میشوند. اگر تخمدان خانمی بیش از حد تحریک گردد ، بزرگ شده و ایجاد ناراحتی می‌کند. افزایش وزن، احساس شناوری و پرشدن، تنفس کوتاه، سرگیجه، دردهای لگن،حالت  تهوع  و استفراغ از نشانه های  این حالت است.
مانند تمام مداخلات تهاجمی خطر خونریزی و عفونت هم درروش ‌آی.وی.اف وجود دارد.
در نهایت در کنار این عوارض، مزیت مهم‌آی.وی.اف را در نظر داشته باشید که در درمان نازایی موفق‌ترین نوع آن است که تا امروز در دسترس بیشتر قرار گرفته است.

جهت عضویت درکانال تلگرامی بانوان ای وی اف اینجا را لمس کنید

آی دی جهت عضویت درگروه تلگرامی    IVF =  @iuiivf

 

**********************

 آی یو ای چیست؟ تفاوت آی یو آی با ای وی اف… کلیک کنید

متن زیر اطلاعات اولیه در مورد این عمل می باشد در صورت تمایل منتظر تبادل اطلاعات در زمینه “روش آی وی اف ivf و هزینه آن ” هستم در ضمن در مورد تجربیات خود هم در این زمینه بنویسید .

ممنون از ورود شما به وبسایت فـش نیوز
روش آی وی اف ivf: با دستیابی محققان ایرانی به تکنیک پیشرفته تشخیص ژنتیکی جنسیت جنین قبل از انتقال و تولد نخستین نوزاد تعیین جنسیت شده در ایران، امکان انتخاب جنسیت جنینی‌های انتقالی به روش IVF-PGD فراهم و گامی تازه در توسعه تکنیک‌های تشخیص ژنتیکی بیماری‌های پیش از انتقال جنین در کشور برداشته شد.

نخستین نوزاد تعیین جنسیت شده با روش IVF – PGD یک سال پیش متولد شده که با وجود این که تجارب ۱۰ ساله استفاده از این تکنیک در خارج کشور، ایمنی کامل آن را اثبات کرده است.

هیچ یک از مادرانی که از تکنیک تعیین جنسیت با روش IVF-PGD استفاده‌ کرده‌اند، مشکل ناباروری نداشته‌اند این تکنیک که از حدود ۱۰ سال پیش در برخی کشورهای پیشرفته استفاده می‌شود، عمدتا با هدف انتخاب جنسیت فرزندان زوج‌هایی که در معرض بیماری‌های ژنتیکی وابسته به جنس – نظیر هموفیلی که در پسران بروز می‌کند – به کار می‌رود و تعیین جنسیت جنین به صرف تمایل زوج‌ها به داشتن نوزاد پسر یا دختر در بسیاری از کشورها معمول نیست و با مخالفت‌هایی مواجه است.

البته درنقطه مقابل، کسانی هم با انتخاب جنسیت جنین حسب علاقه زوجین در شرایط خاص موافقند و معتقدند در شرایطی که برخی زوج‌ها به دلیل علاقه به داشتن دختر یا پسر، بارها صاحب فرزند می‌شوند ولی موفق به داشتن فرزند با جنسیت دلخواه نمی‌شوند، استفاده از چنین شیوه‌ای می‌تواند در جلوگیری از افزایش جمعیت به این دلیل، موثر باشد.
در این روش به دلیل نیاز به بررسی جنین ناچاریم علی‌رغم بارور بودن زوجین از روش ivf در آنها استفاده کنیم؛ به این ترتیب که جنین هشت سلولی از لقاح آزمایشگاهی حاصل شده و سپس، پیش از انتقال آن به رحم یکی از سلول‌ها را جدا کرده و توسط یک متخصص ژنتیک که در این زمینه مهارت دارد، بررسی و تشخیص جنسیت می‌کنیم و سپس جنین مناسب را به رحم مادر انتقال می‌دهیم.

این روش به هیچ وجه ساده نبوده و در هر یک از مراحل متعدد انجام آن، ممکن است مشکلات مختلفی بروز کند که مانع از حصول نتیجه می‌شود لذا این تصور که با دستیابی به تکنیک تشخیص جنسیت به روش PGD زوج‌ها می‌توانند به سهولت جنسیت نوزاد خود را انتخاب کنند درست نیست.

سوال :

آیا با جدا کردن یک سلول از جنینی که تنها هشت سلول دارد، احتمال صدمه دیدن به آن وجود نخواهد داشت ؟

مطالعات ۱۰ ساله نشان داده که جدا کردن یک سلول لطمه‌ای به جنین نمی‌زند چون کل سلول‌های جنینی، یک شکل و تمایز نیافته هستند؛ با این حال دقت و حساسیت این کار بسیار بالاست و جای هیچ خطایی وجود ندارد چون ما تنها مجاز به جدا کردن یک سلول هستیم و حتی اگر سلول جدا شده دچارمشکل شود به هیچ عنوان نمی‌توانیم سلول دیگری را از جنین جدا کنیم.

البته ممکن است هنگام جدا کردن همان یک سلول نیز کل جنین خراب شود و همین ظرافت و حساسیت است که دستیابی به جنین تکنیکی را با اهمیت کرده و راه را برای کارهای پیشرفته‌تر به ویژه در زمینه تشخیص ژنتیکی بیمار‌ی‌های مختلف پیش از انتقال جنین – همچنان که در بسیار کشورها مرسوم است – هموار می‌کند.

دستیابی به روش تعیین جنسیت جنین قبل از انتقال به رحم، حاصل تلاشی گروهی بوده است،

این مساله هم مثل موضوعاتی چون تحقیقات سلول‌های بنیادی جنینی از مقولات مورد مناقشه در دنیا است که در برخی کشورها آزاد و در برخی دیگر ممنوع است. مخالفان تعیین جنسیت آن‌را مقدمه ایجاد نوعی تبعیض جنسی در جامعه می‌دانند و در مقابل موافقان، انتخاب فرزند را از حقوق طبیعی والدین دانسته، مضافا این که آن را در تنظیم خانواده کمک کننده می‌دانند. باید در هر جامعه بر حسب شرایط و خواست عمومی به این قضیه نگاه کرد همان طور که نمی‌توان در مورد کاربرد سلول‌های بنیادی حکم واحدی برای تمام دنیا صادر کرد.

اهمیت دستیابی به این روش که بخشی از تکنیک‌های روز PGD است، در همگامی علمی ما در این حوزه با پیشرفت‌های صورت گرفته دنیاست، اهمیت این روش صرفا در انتخاب جنسیت نوزاد از سوی والدین که البته از لحاظ پیش‌گیری از تولد نوزادان مبتلا به بیماری‌های وابسته به جنس مهم است نیست بلکه فراتر از آن می‌تواند گامی در جهت دستیابی به تکنیک های پیشرفته‌تر تشخیص ژنتیکی بیماری‌های کروموزومی قبل از انتقال جنین باشد

هزینه‌ آی وی اف IVF در ایران
هزینه‌های درمان ناباروری در ایران به مراتب از هزینه‌های جهانی پایین‌تر است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اگرچه هزینه‌های درمان ناباروری به نسبت بقیه هزینه‌های درمانی در کشور گران‌تر است اما با تمام این تفاسیرالزامی وجود ندارد که بخواهیم برای سیستم نحیف بیمه که هم‌اکنون با مشکلات عدیده مالی مواجه‌ است بار جدیدی اضافه کنیم.

سیامک مره‌صدق در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که «هیچ آماری مبنی بر افزایش شیوع آمار ناباروی در کشور وجود ندارد» درباره هزینه‌های درمان ناباروری در ایران تصریح کرد: هزینه درمان ناباروری در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا پایین‌تر است و خوشبختانه پیشرفته‌ترین امکانات درمان ناباروری مطابق با بالاترین تکنولوژی‌های جهان در کشور ما وجود دارد که از این نظر می‌توانیم به خود ببالیم.

وی با اشاره به «وجود مراکزی که درمان ناباروری را با تعرفه دولتی انجام می‌دهند» گفت: با توجه به این مراکز هزینه‌هایی که در ایران برای درمان ناباروری به ویژه در سیستم‌های دولتی و نیمه دولتی دریافت می‌شود به مراتب از هزینه‌ها در سیستم‌های جهانی پایین‌تر است، برای نمونه هزینه درمان‌هایی نظیر IVF یا لقاح مصنوعی در مقایسه با کشورهای آمریکا، انگلیس و حتی کشورهای عربی خیلی ارزان‌تر است که مراجعه خیلی از اهالی کشورهای عربی برای حل مشکلات ناباروری به ایران شاهدی بر این ادعاست.

وی ادامه داد: اگرچه تکنولوژی درمان ناباروری ماهیتا گران است و همه جای دنیا این هزینه‌ها بالاست اما با قاطعیت می‌توان گفت هزینه‌های درمان ناباوری در مراکزی مانند رویان در ایران با دنیا غیرقابل رقابت و مقایسه است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که «درمان ناباروری هیچ جای دنیا تحت پوشش بیمه قرار ندارد» اظهار کرد: هزینه‌های درمان ناباروری بسیار بالاست ضمن این‌که خیلی هم با جنبه‌های پیشگیرانه و عمومی سلامت سروکار ندارد، اگر هزینه‌هایی که صرف درمان ناباروری می‌شود، بر روی قسمت‌های دیگر درمان فشار نیاورد و باعث نشود بیمه از بودجه‌هایی که در قسمت‌های لازم و عمومی‌تر درمان استفاده می‌کند بکاهد و صرف درمان ناباروری کند درمان ناباروری می‌تواند تحت پوشش بیمه قرار گیرد، اما با توجه به محدودیت‌های مالی کشور ایران و فشاری که هم اکنون به بیمه‌ها تحمیل می‌شود با افزایش تعهدات بیمه در زمینه‌هایی که تا حدی لوکس محسوب می‌شوند، موافق نیستم؛ چراکه باعث می‌شود بیمه توان انجام خدمتش در زمینه‌های ضروری‌تر و عام‌تر کاهش پیدا کند.

وی افزود: باید با در نظر گرفتن جنبه‌های ملی و فراگیر مساله، بررسی کنیم هزینه‌ای که قرار است توسط بیمه صرف درمان ناباروری یک زوج شود آیا برای تعداد بیشتری از افراد در زمینه‌های حیاتی‌تر درمان اثرگذارتر است یا خیر؟ به تعبیر بهتر همیشه باید به فایده‌بخشی هزینه‌ای که صرف سیستم‌های درمانی می‌شود، توجه داشته باشیم.

وی گفت: قابل قبول است که هزینه‌های درمان ناباروری در روش‌هایی نظیر IVF نسبت به هزینه‌ عمل آپاندیس خیلی گران‌تر است اما تکنولوژی‌های بسیار پیچیده‌ای در IVF به کار می‌رود ضمن این‌که عدم درمان آپاندیس برای سلامتی افراد عارضه دارد، اما عدم درمان ناباروری عارضه‌ای برای سلامتی فرد و جامعه به آن شکل به همراه ندارد علاوه بر این‌که برای حل این مشکل راه‌های متفاوت دیگری نظیر قبول کردن سرپرستی فرزندان بی‌سرپرست وجود دارد که زوج‌های نابارور می‌توانند با محبت کردن به کودکان بی‌سرپرست خلاء موجود را پر کنند.

مره‌صدق «برخوردهای شعارگونه که نهایتا باعث افزایش توقع مردم از سیستم‌های بیمه‌گر می‌شود» را اصلا مثبت و سازنده ندانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه موضوع پوشش بیمه‌ای هزینه‌های درمان ناباروری مدتی است مطرح شده اما پیش از هر اقدامی باید بررسی شود که واقعا بیمه‌ها توان پوشش مالی این مساله را دارند یا خیر؟

وی اظهار کرد: در برخی موارد هزینه‌های درمان ناباروری برای زوج‌ها مستلزم صرف هزینه‌های بسیار هنگفت است اما با توجه به وجود مشکلات اساسی بسیار در سیستم درمانی حرکت به سمت پوشش بیمه‌ای درمان ناباروری منطقی نیست، حتی اشاعه و ایجاد چنین توقعاتی کمکی به سیستم بهداشتی نمی‌کند، ضمن این‌که سازمان‌های بیمه‌گر هم خیلی موافق این کار نیستند؛ چراکه توان آن را ندارند و واقعا گذاشتن باری دیگر بر دوش سازمان‌های بیمه‌گر که همه از آن‌ها طلبکارند و توقع دارند بدون بررسی تمام جوانب امکان‌پذیر نیست.

وی درباره پوشش هزینه‌های درمان ناباروری توسط بیمه تکمیلی خاطرنشان کرد: از آن‌جا که هزینه‌های درمان ناباروری بسیار بالاست پوشش آن سبب کاهش سودآوری بیمه تکمیلی می‌شود و هزینه‌ خدمات بیمه را بالا می‌برد، ضمن این‌که خدمات ناباروری مورد استفاده همه قرار نمی‌گیرد و یک عده محدودی از آن استفاده می‌کنند، منتهی نرخ این خدمات در سبد درمانی آن‌قدر زیاد است که هزینه‌های سازمان‌های بیمه‌گر را بالا می‌برد که این برای بیمه‌های تکمیلی مشکل‌ساز خواهد شد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: از طرف دیگر اگر بعد از مدتی مشخص شود زوجی نابارورند و بخواهیم آن‌ها را بیمه کنیم، خلاف قانون بیمه است؛ چراکه اصل بیمه این است که فرد در زمان قرار گرفتن تحت پوشش بیمه تکمیلی نباید بیماری داشته باشد؛ بنابر دلایل مذکور سیستم‌های بیمه تکمیلی سراغ پوشش هزینه‌های درمان ناباروری نمی‌روند.

وی خاطرنشان کرد: قرار گرفتن هزینه‌های درمان ناباروری تحت پوشش بیمه تکمیلی اگرچه ضرر کمتری نسبت به بیمه عام دارد اما به لحاظ اقتصادی به نفع بیمه تکمیلی نیست اما برای بیمه‌های پایه به هیچ وجه کار درستی نیست.

سه تار فروشی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
Scroll Up
onvan

فش نیوز اخبار امروز خبر های فوری تیتر مهمترین خبر مهمترین اخبار امروز اخبار ایران تیتر اخبار مهمترین خبر خبر فوری اخبار تصویری اخبار اقتصادی مهمترین خبر روز شهر خبر